Продовжуючи серію матеріалів з історії давніх монастирів Львова, ми довідалися, що мовчить він уже від 1782 року. Тоді за наказом австрійської влади монахиням-бернардинкам велено покинути їхню обитель. Відтак триповерхові, цегляні, тиньковані стіни з внутрішнім подвір’ям та хрестовим склепінням на першому поверсі невдовзі перетворилися на тютюнову фабрику, потім на шпиталь, а на початку ХІХ ст. – на управління місцевої митниці. Звідси і доцьогочасна назва площі у м. Львові, на якій споруджено монастирський комплекс. Тепер тут Львівський поліграфічний коледж Української академії друкарства. Йдеться про монастир кларисок разом з костелом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, які незважаючи на нецерковне утримання будівлі, добре збережені дотепер.

 

Монастир кларисок у Львові: що знаємо про нього сьогодні?

Монастир привертає увагу таємничою подвійною адресою – пл. Митна, 2 або вул. Личаківська, 2, оскільки розташований на розі цих вулиці та площі. Монаша обитель є пам’яткоюархітектури XVIII–XIX ст. Однак історія монастиря розпочалося у середині XV ст. Спочатку до Львова прийшли францисканці-обсерванти, їх ще називали бернардинцями. До міста їх запросив Андрій Одровонж. На Галицькому передмісті ченці звели монастир бернардинців, а це вже було за межами тодішнього міста в мурах. Згодом неподалік оселилися сестри-бернардинки, яких після реформи бернардинського ордену почали називати кларисками. Перший монастир на цьому місці засновано наприкінці 1479 р. Спочатку це було дерев’яне приміщення для монахинь з Кракова. За хронікою Бартоломея Зиморовича, звели його за кошти львів’янок Катерини Ганушової та Катерини Кулявки. 1583 року для черниць спорудили першу муровану будівлю монастиря – каплицю св. Анни. Пізніші добудови монастиря відбувалися 1605 та 1749 років.

Хто зводив монастир кларисок тепер достеменно невідомо, але водночас існують твердження, що його будівничими були Бернард Авелідес та Павло Римлянин, які також зводили і Бернардинський костел, оскільки жіночий монастир кларисок також належав до бернардинського ордену. Крім того, архітектурні деталі на боковому фасаді монастиря вказують на почерк італійця П. Римлянина.

Загалом у монастирі було до 50 черниць, окрім духовного життя, вони гаптували та дбали про виховання дівчаток з багатих сімей.

Храм кларисок: скромний ззовні, розкішний усередині

Монастирським храмом кларисок у Львові був Костел Непорочного зачаття Діви Марії. Тепер це історія храму, що став музеєм сакральної барокової скульптури.З 1945року радянська владапередала костел кларисок Львівській картинній галереї. Сьогодні це музей скульптури Йогана Ґеорґа Пінзеля.

Костел кларисок завдяки пізнішій перебудові вежі дзвіниці належить до головних домінант міста. Саме вона постає в уяві, коли йдеться про храм кларисок. Але споруджена дзвіниця лише в 1938–1939 роках за проектом Антонія Лобоса. Не завжди також храм кларисок мав таку гарну оглядовість, тому що на початку ХХ ст. костел від вулиці відділяв високий цегляний мур. У 2016–2017 роках фасад костелу відреставрували та провели зовнішній ремонт будівлі за кошт бюджету м. Львова.

Храм на пл. Митній у Львові – це не тільки музей-прихисток робіт видатного галицького майстра барокової та рококової скульптури Й. Пінзеля, але ще більше це музей безцінних розписів, які збережено у чудовому стані ось уже четверте століття! Дивовижно, як можна так малювати, щоб роботи вражали і крізь віки. Ось несподіваний елемент на склепінні: одна нога монаха живописна, інша – скульптурна! Йдеться про розписи 1760-х років Станіслава Строїнського у склепінні храму на теми Старого і Нового Завіту, сцени з життя святих кларисок та про окремі сюжети у південній наві, які малював Тадеуш Попель під час реставрації фресок у ХІХ ст.

Спочатку костел кларисок був невеликим та однонавовим, мав 11 вівтарів. Через своє розташування поза мурами давнього міста страждав від облог 1648, 1656 і 1672 років. У середині XVIII ст. костел перебудували, він набув барокового стилю і став тринавовим. Однак ззовні храм має доволі аскетичну архітектуру.

Чи повернеться у ці стіни духовне життя?

Це запитання до нас усіх, до громади міста. Утім, пригадаю, що 2011 року львів’яни стали свідками, як у самому центрі міста після 70 років забуття як духовної святині заново для вірних відкрито двері Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла. Опісля храм швидко знову став духовним і громадським центром міста. У такому ж центрі міста ще досі залишається закритим як духовна святиня Храм Непорочного зачаття Діви Марії від монастиря кларисок. Сподіваємося, що влада та громадськість міста таки знайдуть гідний музейний простір для творів геніального скульптора Й. Пінзеля, а в храмі вірні знову служитимуть Божественну літургію.

До речі, в історії цих монастиря і храму вже була одна реабілітація – перед Першою світовою війною будівлі монастиря і костел сестер-кларисок повернули церковній владі. Після повторного освячення 1 грудня 1898 року храм став головною духовною святинею гімназійної молоді.

Олеся Косик

За матеріалами:

  1. Енциклопедія Львова / за ред. А. Козицького. Львів: Літопис. Т. 4, Л–М, 2012. C. 688, 703–704.
  2. https://photo-lviv.in.ua/15-tsikavyh-faktiv-pro-kostel-ta-monastyr-klarysok-u-lvovi/
  3. https://lviv-tourist.info/hram-i-monastyr-sester-klarysok/
  4. https://church-clarisse-sisters-lviv.virtual.ua/ua/
  5. https://zabytki.in.ua/uk/2312/monastir-klarisok-u-lvovi

Світлини:

  1. https://photo-lviv.in.ua/15-tsikavyh-faktiv-pro-kostel-ta-monastyr-klarysok-u-lvovi/
  2. http://ukrartstory.com.ua/tekst-statti-31/monumental-wall-painting-of-catholic-churches-in-western-ukraine-in-xviii-ct.html
  3. https://upload.wikimedia.org/

 

Домашня Церква

Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...