«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може робити нашу віру особистісною. Бо віра, в якій немає сумнівів, дуже часто нежиттєздатна, базується на людських авторитетах, а не на стосунках з Богом. Та й абсолютно впевнені ми тільки в тому, чого не розуміємо.

«Сумніви – перший крок до філософії», - вважав Д. Дідро. Не випадково саме сумнів ставав головним інструментом в отриманні розумом міцних і безперечних основ розуміння світу. Абеляр гадав, що початком будь-якого пізнання мусить бути сумнів і допитливість. А пізнання духовного – то й поготів. Тому про те, як дати собі раду з сумнівами, я запитала богопосвячених осіб з різних католицьких згромаджень Львова.
«Коли я сумніваюся, я молюся, шукаю відповіді на мої сумніви. Бог дуже цікавий, сумніви дуже корисні. Людина залишається на одному рівні, а Бог запрошує трохи вище. Будь-які сумніви, кризи, запитання – це дуже добре. І коли я молюся, шукаю, стукаю, ходжу, кричу, прошу – Бог дає відповідь: вночі, вранці, перед обідом чи після. Можна також зачерпнути з досвіду інших, бо хтось вже переживав це. Порада духівника – це теж корисно під час кризи», - вважає о. Павло Одуй OFM Conv (Орден Братів Менших Конвентуальних).

«Я би боявся людей, які не мають сумнівів. Бо це означає, що вони десь застрягли в дорозі і втратили шанс на те, щоб розвиватися. Кожна ситуація з сумнівом – це момент кризи, а кожна криза є шансом, щоб розібратися. Це завжди дуже складно, може бути й боляче. Треба погодитися з тим, що болить. Наша віра зростає через очищення, тобто, через сумнів.

Бог якось так діє в житті своїх учнів, що намагається весь час очищувати їхню віру. А це означає, що веде людину в таку ситуацію, якої вона ще не переживала, а тому і не знає, як пережити. Кожного разу ситуація є складнішою, щоб людина могла все більше і більше відкривати. Бог впроваджує людину в кризу і сумніви, щоб очистити віру і піднести вище. Сумніви і очищення – це іспит, який дозволяє зробити крок вперед.
Нам здається, що Бог в таких ситуаціях є дуже далеко. А, насправді, Він буває ближче до людини, ніж зазвичай. І коли один святий питав Бога: «А чому Ти так стояв і нічого не казав?» - Бог відповів, що радів з того, як він боровся зі своїми спокусами: «Це принесло мені велику радість – дивитися на твою перемогу». Так буває з нашим Богом», - пояснює о. Якуб Гонцяж OP (Орден Отців Проповідників).

«Коли я маю сумнів, то дякую, радію, а тоді молюся і пробую розпізнавати. Для святого Ігнатія і для кожного з нас важливо, який це сумнів: чи цей сумнів ув’язнює мене і не дає відкрити уста, зробити крок, чи це сумнів, який дозволяє мені подумати, звернутися до когось. Святий Ігнатій має 50 правил розпізнавання духів. Тому можемо пізнавати, чи це сумнів від Бога, чи від злого. Якщо є сумнів, і я відчуваю достатньо миру в собі і, попри сумнів, можу прийняти рішення – то це від Бога. Цей сумнів дає зростати у вірі, надії й любові. Але є сумнів, який сіє страх, і я не можу зробити жодного кроку, навіть прийти до когось і запитати, що зі мною діється. Якщо в такому сумніву перебувати і тільки самому боротися, не дозволити нікому цей сумнів розвіяти, то куди цей сумнів веде?» - з’ясовує о. Михайло Станчишин TI (Товариство Ісуса).

«Ми, богопосвячені особи, також є людьми. Ми не змінилися з прийняттям свячень і не стали такими, що помолились – і сумнів кудись зник. Важливими є фактор спілкування з іншою людиною: чи то з духівником, чи з сповідником. Часом можна мати велику кризу, а приходиш до співбрата, виливаєш свою душу, і він, посміхаючись, розвіює проблему. Тож через близьку особу Бог промовляє», - радить о. Євген Цимбалюк SAC (Товариство Католицького Апостольства).

Блог Марти Плішило

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...