Приготування до Великодня  - це захоплюючий та клопіткий період.  І найцікавішою частиною цього дійства є розпис пасхальних яєць. З плином часу в оздоблюванні відбулась еволюція. Сьогодні красивий декор можна зробити всього за 5 хвилин, але чи нестиме він в собі ту силу витримки та натхнення справжніх писанок?!  Тому, незважаючи на технологічний прогрес, молодь повертається до традицій своїх предків, які ще 500 років тому, як свідчать львівські  археологи, користуючись воском та писачками, створювали шедеври сакрально-прикладного мистецтва. Зараз люди рідко розфарбовуюють писанки вдома, а все частіше –  в професійних чи аматорських спільнотах. Власноруч зроблена писанка стає не тільки окрасою кошика її автора, але й способом благодійності, що якнайкраще підходить до світлого Свята Христового  Воcкресіння.

 

 

 

Щоб зрозуміти процес  виготовлення писанки та зануритись у неймовірну атмоферу симовлів та кольорів,  я відвідали три майстерні писанкарства у Львові. У кожної з них своя історія та традиція писанкарства.

 

Музей  щорічно проводить майстер-класи із писанкарства, на які  запрошуюють усіх охочих.

 

 

 

«Вишкіл писанкарства 100 +2 » проводить старшопластунський творчий курінь «Літавиці» та друзі. Назва заходу не є випадковою, адже 12 квітня Пласту виповнилося 102 роки.

 

 

 

Традиційно у Вербну неділю молодіжна спільнота «Світло Христа» організовує ярмарку  писанок на подвір’ї церкви святого Йосафата. Виручені на ярмарці кошти  підуть на благодійність. Цьогоріч це будуть гроші для онкохворої дівчини. Загалом спільнота планую намалювати 180 писанок.

 

Пласт. Курінь «Літавиці»

 

Перед тим,  як розпочати роботу, варене або видуте яйце потрібно обезжирити. Тоді писачком провести контури, традиційну писанку ділять на чотири частини.

 

 

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

 

Розпис робиться за допомогою свічки, воском і писачком. Щоб не помилитись при нанесенні малюнку,  краще мати роздрукований варіант майбутнього орнаменту.

 

 

 

 Пласт. Курінь «Літавиці»

 Колись люди самі робили барвники : чорний колір – сажа, жовтий –цибулиння, коричневий – кора. Зараз можна використовувати харчові барвники, або ж синтетичні фарби.

 

 

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

Розфарбовувати яйце  потрібно від найсвітлішого до темінішого кольорів.

 

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

 Замальовується лише та частина яйця, яка не була  покрита воском.  Непотрібний віск знімається за допомогою вогню свічки.

 

 

 

 

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

Символи і кольористистика дуже важливі  для писанок, адже несуть в  собі зашифровані коди.

 

Молодіжна спільнота «Світло Христа»

Найчастіше мені траплялося зображення зірки. І це не дивно, бо у народній символіці це незмінний символ кохання. Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні.

 

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького

 Серед кольорів послуговуюються жовтим –що означає врожай, зеленим – весняне пробудження природи, блакитний – небо, коричневий – землю. Чорний здеббільшого виступає як тло у писанці і виявляє силу інших кольорів. Так само як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світлло. Червоний – є головним символом Воскресіння, символізує жертовність, пролиту за людей кров воскреслого Спасителя.

 

Молодіжна спільнота «Світло Христа»

Дерево або ж гілочка також має багато значень. Це символ родючості, що закликає до нових добрих справ, а також це позначення дерева-сім’ї.  

 

 

 

Молодіжна спільнота «Світло Христа»

Частими є безкінечник (кривулька) - знак води та  риба –символ  Ісуса Христа. Поєднувати розпис писанок можна з технологією крапанки, що є відносно простішою.

 

 

 

Молодіжна спільнота «Світло Христа»

Блискавка (зліва) це небесний вогонь, який одночасно  карає і освячує.Трикутники (справа) часто зображають у поєднанні один із одним. Взалежності від повороту (вверх чи вниз) означають чоловіче та жіноче начала. Такий писанковий мотив має назву «40 клинців», як сорок днів Великого посту.

 

Молодіжна спільнота «Світло Христа»

На одній з писанок художниця зобразила м. Львів. Чудове поєднання традицій та сучасності.

 

Величезна подяка  Марії Цимбалісті, Христині Поляковій, Юлі Вінтонів та Наталі Юрах за допомогу у створенні цього блогу.

ФОТОблог Марти Гладкої

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...