Торік восени я писала сценарій до фільму про Йосифа Сліпого, який вийшов італійською мовою й був представлений у Римі під час презентації італійського перекладу книги «Йосиф Сліпий. Спомини». А вже 21 травня 2019 року фільм «Незламний пастир» українською мовою презентуватимуть разом із книгою «Йосиф Сліпий. Спомини» в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Організовує захід Інститут екуменічних студій (ІЕС) Українського католицького університету. Презентуватиме і фільм, і книгу о. Іван Дацько, президент ІЕС. Крім того, з вітальним словом виступить Діана Попова, директор Департаменту культури Київської міської ради та Михайло Кухар, економіст, викладач макроекономіки провідної бізнес-школи України МІМ-Київ. Загалом більше про захід читайте на сторінках сайту інституту http://www.ecumenicalstudies.org.ua та в соцмережах https://www.facebook.com/groups/iesucu/, а я хочу розповісти про сам фільм.

 Ця документальна короткометражна стрічка не стільки про біографію Йосифа Сліпого, як про його мужність і великі діла, через які можна побачити і зрозуміти усю велич Патріарха.

Фільм складається з трьох частин. Перша частина розповідає про дитячі та юнацькі роки майбутнього Глави Української Греко-Католицької Церкви, освіту, священичі та митрополичі свячення, професійні здобутки. Багато уваги звернено на його перебування в тюремному ув’язненні, адже це 18 років його життя: каторжних робіт у Сибірі, заслання, табори, поновні ув’язнення. Вісімнадцять років, які сам Йосиф Сліпий називав втраченими, хоча він невпинно працював і в той період: таємно відправляв богослужіння, писав листи, послання і висвячував священиків.

«Це були втрачені найкращі 18 років мого життя, коли я ще міг служити в повноті своїх сил. А так не мав я змоги нормально працювати. Це були страшні часи, і дай Боже, щоби ніколи не повертались. Замість того, щоби я працював як митрополит, мене били, опльовували, руки ламали, ноги мені перемерзли, а я мусів думати про виживання», — згадував митрополит Йосиф.

У фільмі «Незламний пастир» також розповідається про тих, хто посприяв звільненню священнослужителя з тюрми.

У другій частині можна побачити здобутки Йосифа Сліпого як Глави УГКЦ, його участь у ІІ Ватиканському Соборі, кардинальські номінації та подорожі патріарха. Кардинал відвідав усі українські поселення в Північній та Південній Америці, Європі, Азії та навіть — Австралії та Новій Зеландії.

Після звільнення Йосиф Сліпий активно працював над створення духовного осередку для українців у «розсіянні сущих». Тож заснував у Римі Український католицький університет імені св. Климентія зі шістьма філіями в різних країнах світу та спорудив Собор Святої Софії, де зберігаються мощі св. Папи Климента.

Йосиф Сліпий обстоював створення Патріархального статусу для Української Греко-Католицької Церкви та відновлення синодального устрою управління Церкви. На цьому також акцентовано увагу в стрічці.

Третя частина фільму показує останні роки життя Патріарха Йосифа, його похорон у Римі та перепоховання у Львові. Зокрема, можна побачити кадри прощання св. папи Івана Павла ІІ з главою УГКЦ, а також перезахоронення до крипти собору св. Юра у Львові 1992 року. Прощання з Патріархом тривало тоді в Україні впродовж тижня.

У стрічці виокремлені також ключові цитати Глави Української Греко-Католицької Церкви, зокрема і прохання із заповіту про змагання за єдність церкви та Патріархат: «Отож заповідаю вам усім: моліться, працюйте й боріться за збереження християнської душі кожної людини українського роду й за весь Український нарід і просіть Всемогутнього Бога, щоби Він допоміг нам завершити нашу тугу за єдністю й наші змагання за церковне об’єднання в постанні Патріярхату Української Церкви!»

Фільм триває майже 14 хвилин, але за цей час можна побачити всі 92 роки життя та невтомного пастирського служіння Йосифа Сліпого на волі й у неволі, його неоціненний внесок у розвиток УГКЦ, силу та незламність віри. Загалом життя цього велетня духу яскраво характеризує обраний ним девіз «Per aspera ad astra!» («Крізь терни — до зірок»), який згадується на початку і вкінці стрічки.

Над фільмом працювали: директор Інституту екуменічних студій Галина Бохонко, координатор проекту «Екуменічний соціальний тиждень» Оксана Іленьків, координатор Дистанційної магістерської програми екуменічних наук (українськомовна версія) Тарас Курилець.

У стрічці використані фото з особистої колекції о. Івана Дацька та архівів кімнати-музею Йосифа Сліпого в Українському католицькому університеті.

Музичне оформлення дуже чітко передає кожен період життя Великого Патріарха. Тут почуєте «Movie Score» Джефрі Петерсона та «Tree of Life» Rix, Kevin.

Йосиф Сліпий був надзвичайною людиною: сильний духом, незламний у вірі та неспинний у бажанні служити своїй пастві. Приклад його життя показує й нам дорогу справжнього християнина, якою маємо йти попри всі труднощі, можливо не такі складні, інші, бо маємо вже вільну Церкву, однак не менш важливі. Тому раджу кожному подивитися фільм «Незламний пастир», щоби сповнитися натхненням творити й розвивати Українську Греко-Католицьку Церкву й надалі.

Анна Грапенюк

Ілюстрації - кадри з фільму

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...