Улітку 2016 року католицька церква поповнилася одразу кількома святими. У липні я розповідала Вам про польського священика Станіслава Папчинські, засновника Згромадження отців-маріанів, а сьогодні пропоную дізнатися історію життя нової шведської святої – Марії-Єлизавети Хессельблад.

Мати Марія стала другою шведською святою, після святої Бриґіди. І саме вона відновила жіночий монаший орден бриґідок на теренах своєї Батьківщини.

Марія-Єлизавета Хессельблад народилися у багатодітній сім’ї у Швеції 4 червня 1870 року. Родина була бідною, вони часто мусили переїжджати з місця на місце. У 18 років Марія подалася до Сполучених Штатів Америки на навчання та роботу, щоб допомогти прогодувати 12 братів і сестер. Вона вчилася у лікарні Рузвельта у Нью-Йорку, де й залишилася працювати медсестрою, зокрема доглядала за хворими вдома.

 

За віровизнанням Марія Хессельблад була лютеранкою, але часто її пацієнти були католиками. Після тривалого спілкування з ними, у віці 32 років, охрестилася у Вашингтонському монастирі Благовіщення та прийняла католицизм. Її духовним наставником став о. Джовані Джорджіо Хаген.

Марія-Єлизавета прагнула стати лікарем, однак через невиліковну хворобу (з 12 років вона мала хронічну виразку шлунка) їй прогнозували недовге життя, тому вона відмовилася від цієї мрії і переїхала зі США до Рима, щоб там спокійно завершити життя.

Однак, їй судилося прожити довге життя і звершити ще чимало справ. Вона оселилася в римському домі святої Бриґіди, і саме тоді відчула, що повинна відродити старовинний Орден бриґідок, заснований ще у середньовіччі (Цей Орден повністю перестав існувати у Швеції, коли королі відмовились від католицької віри на користь протестантизму). На той час у колишньому монастирі жили польські сестри-кармелітки. Марія Хессельблад вступила до їхнього Ордену, проте натхненно почала працювати над поновленням згромадження монахинь-бриґідок. І у 1906 році папа Пій Х надав Марії-Єлизаветі дозвіл скласти монаші обіти старого ордену та носити габіт бриґідок. А через 5 років, у 1911 р., в Римі, вона відновила монаший Орден Найсвятішого Спасителя святої Бриґіди, пристосовуючи його до вимог часу.

Основна мета згромадження полягала в тому, щоб жити в молитві і праці, а також допомагати хворим, людям похилого віку та нужденним. Крім того, монахині сприяли відновленню єдності скандинавських християн зі Святим Престолом.

У 1931 році Марія Хессельблад отримала також від Католицької Церкви дозвіл на постійне користування церквою і будинком святої Бриґіди в Римі. Тут постав центр діяльності Ордену. Крім того, вона заснувала понад п’ятдесят монастирів у Швеції, Великобританії, Італії та Індії.

«Господь покликав нас з різних народів, але ми повинні бути єдині – одним серцем і однією душею. У божественному Серці Ісуса ми завжди будемо зустрічатися один з одним, і там ми відшукаємо нашу силу, щоб зіткнутися з труднощами життя. Ми маємо на практиці укріплювати прекрасні чесноти милосердя, смирення і терпіння. Тоді наше релігійне життя буде входом до Неба» – писала й навчала майбутня свята.

Мати Марія вела активну екуменічну діяльність, комунікувала з представниками різних конфесій і релігії та водночас спряла руху за мир. Адже в роки Другої світової війни багато людей страждали через расові переслідування. Саме в цей час вона проявила своє невичерпне милосердя і врятувала від гонінь чимало євреїв та політичних біженців. Марія-Єлизавета Хессельблад була абатисою монастиря в Римі, який 1943 року окупували німецькі війська, тут вона впродовж шести місяців переховувала цілі сім’ї, котрі переслідували фашисти. За приклад такого конкретного милосердя до ближніх та допомогу євреям у 2004 році ізраїльський інститут вивчення Голокосту Яд ва-Шем назвав її «праведницею народів світу».

Монахиня навчала сестер любові до ближніх, мала велику повагу до свободи віровизнання нехристиян і некатоликів, за потреби, опікувалася ними. Скромна, жертовна, любляча, її називали матір’ю бідних і вчителькою святості.

«Ми повинні плекати велику любов до Бога і до наших сусідів; сильну любов, палку любов. Любов, яка спалює недосконалості, любов, яка легко зносить нетерпіння або гірке слово, любов, яка дозволяє помилки та зневагу витерпіти без коментарів, любов, яка легко піддається акту милосердя», – зазначала Марія-Єлизавета Хессельблад.

Тепер Орден Найсвятішого Спасителя святої Бриґіди нараховує понад 580 монахинь у 54 монастирях у різних країнах світу під єдиним керівництвом римського монастиря.

Померла Мати Марія в Римі 24 квітня 1957 року. Її канонізація розпочалася через 30 років після її смерті, 1987 року. Святий Папа Іван Павло ІІ 2000 р. проголосив її блаженною. За посередництвом Матері Марії-Єлизавети стались два чуда: оздоровлення кубинського хлопчика від злоякісної пухлини та паралізованої мексиканської черниці. Тож 5 червня 2016 року її зарахував до лику святих Папа Франциск.

Серед жінок є багато християнських сподвижниць, але ознайомившись з біографією Марії-Єлизавети Хессельблад, я б назвала її шведською «Матір’ю Терезою». До речі, цьогоріч Папа Франциск канонізує також Мати Терезу з Калькутти. Хай приклад життя з Христом та милосердя Матері Марії спонукає і нас з Вами до святості.

Анна Грапенюк

Використані джерела: www.catholic.org , www.credo-ua.org , www.wikipedia.org.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...