Цей єзуїт присвячує життя праці, що зближує католицький та православний світи. Отець Мілан Жуст молодий та натхненний екуменіст. Серед його друзів, як він зізнається в одному з інтерв’ю, є чимало православних, навіть більше ніж католиків. Це й не дивно, адже о. Мілан Жуст працює в Папській раді у справах сприяння єдності християн. Він курує зв’язками з православними Церквами слов’янських країн і Грузії та займається стипендіями на навчання для православних студентів.

Мілан Жуст народився у Любляні, столиці Словенії. Дитячі роки прожив у маленькому селі Глевіше. Навчався в Науково-гуманітарному ліцеї, а у 1986 році вступив до Товариства Ісуса. Це один з найбільших монаших орденів у Католицькій Церкві, він має багато напрямів служіння та дещо відрізняється від інших монаших чинів. Життя монахів-єзуїтів активніше. Серед них є ті, які служать звичайними парохіяльними священиками або ж супроводжують людей духовно упродовж життя. Інші можуть займатися науковою, освітньою діяльністю чи соціальним служінням. Єзуїти викладають у різних вищих навчальних закладах по світу. Через те Мілан Жуст, навіть вступивши в орден Єзуїтів, мав змогу вивчати філософію та богослов’я в Любляні та Інсбруку. І далі продовжував вчитися. В 1996 році Мілан Жуст приймає єрейські свячення, а вже через рік здобуває ліцензіат у Папському Східному Інституті у Римі.

Коли отець Жуст навчався у Папському Східному Інституті, його дуже зацікавили релігійні праці Павла Флоренського, життя та мученицька смерть, особливо після прочитання статті «Християнство і культура». Потім він продовжив вивчення праць богослова у Православному Свято-Сергіївському богословському інституті, і одночасно в Католицькому інституті в Парижі. Саме у Католицькому інституті 2002 року Мілан Жуст захистив працю про Павла Флоренського і здобув ступінь доктора богослов’я.

«Робота над Флоренським була дуже складною, адже у нього дуже широкі горизонти: він спеціаліст у природничих науках, поет, математик, філософ і богослов. Серед усіх цих напрямів я вирішив зосередитися над працею православного мислителя «Релігійний досвід як основа богопізнання», згадує Мілан Жуст. Саме праці Павла Флоренського вплинули на Мілана Жуста і ознайомили з православною традицією. Під час написання докторської дисертації, він жваво спілкувався з православними студентами і був присутнім на богослужіннях, щоб знання про православ’я не було книжним, але народжувалось від живого спілкування.

В одному з інтерв’ю католик Мілан Жуст розповідає про навчання у Православному Свято-Сергіївському богословському інституті в Парижі: «І викладачі, і студенти мене прийняли добре. Я досі дружу з деякими професорами та студентами. І взагалі, за увесь час моєї роботи в Папській раді у справах сприяння єдності християн і до цього, за декілька місяців життя у Москві, православних серед моїх російських друзів навіть більше, ніж католиків».

З 2003 року Мілан Жуст стає викладачем на факультеті місіології у Папському Григоріанському університеті в Римі. А ще через три роки починає працювати в Папській раді у справах сприяння єдності християн.

Діяльність о. Мілана Жуста пов’язана із взаємовідносинами Ватикану та Православних Церков. Адже праця у сфері християнської єдності сьогодні надзвичайно актуальна. Власне, отець Мілан не тільки курує зв’язками зі слов’янськими Православними Церквами, але займається програмою стипендій для православних студентів, що хочуть навчатися у католицьких ВНЗ. Саме молодь є тим містком порозуміння, вважає працівник Папської Ради: «Хотів би зазначити, що останнім часом між католиками та православними активно розвивається співпраця у галузі освіти: все більше православних хочуть навчатися в католицьких вишах. Крім того, стали частіше зустрічатися та спілкуватися православні професори православних інститутів і їхні католицькі колеги. Саме під час цих академічних і неформальних зустрічей богослови обмінюються знаннями і там, де це можливо, починають співпрацювати».

Мілан Жуст настільки різнобічна особистість, що встигає усюди. Він також працює у центрі «Аллеті», створеному за бажанням Івана Павла II. Ідея створення якого полягала у тому, щоб богослови і наукові діячі різних християнських церков – православні, католики, греко-католики із слов’янських країн, Румунії, Греції могли працювати у західних бібліотеках і ближче спілкуватись, маючи такий осередок у Римі.

Так отець Мілан Жуст своїм життям та працею намагається поєднати східну та західну традиції, минуле та сьогодення. Його постать для нас є досить близькою і досяжною. Він бере участь у різних конференціях та читає проповіді. Мілан Жуст є частим гостем не лише у Росії, але й в Україні. У 2010 року він завітав до Інституту екуменічних студій Українського католицького університету на семінар «Єдина дата Пасхи». І щороку бере участь у Тижні молитов за єдність християн, закликаючи: «Ми покликані зробити все, щоб подолати розділення не лише між християнськими конфесіями, але й у наших спільнотах і сім’ях.

Олеся Барчук

У статті використані матеріали зі сайта

www.catherine.spb.ru

Фото: 1. www.bogoslov.ru

2. eoro.ru

3. Архів ІЕС

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...