Упродовж історії незалежності України чуємо невгамовні нарікання неначе на економічну приреченість нашої країни. Цю тенденцію зауважили натхненники Соціальної ініціативи «Хтось не зробить!» (проект Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ) у напрямку «Якісна освіта». Ідейники цього проекту, знаючи запоруку успіху на основі принципу Джорджа Клейсона: «Процвітання нації залежить від фінансового добробуту кожного громадянина зокрема», вирішили цю ситуацію в нашій країні змінювати. Тому метою проекту є через різноманітні просвітницькі та інформаційні заходи всіляко допомогти освоїти фінансову грамотність якомога більшій кількості молоді. Йдеться про чіткі закони грошей, фінансову культуру, яка стосується кожного, незалежно від освіти та статусу.

Як виявилося, у Біблії згадано про гроші у різних поняттях, ситуаціях (майно, багатство, достаток, конкретні монети) не багато-не мало – 2350 разів, а ще серед 38 притч, які розповідав своїм учням Ісус, 16 стосуються грошей. Тому, за переконанням Олександри Грудзевич, тренера з фінансової грамотності, гроші – це духовна річ, якщо до них ставитися як до засобу, а не як до остаточної мети життя.

Усіх людей умовно можна поділити на дві категорії: одні прокидаються з думкою «Де взяти гроші?», інші – «Куди вкласти гроші?», не залежно від того, скільки в останніх є грошей. Попросту, якщо Ви знаєте, які Ваші цілі та скільки грошей Вам потрібно для їх досягнення, якщо думаєте про те, як управлятимете своїми грошима, то і самі гроші не забаряться. Психологічний принцип «думка – дія – результат» дуже чітко працює, зокрема, у питаннях грошей. Як не парадоксально, у світі 90 % людей володіють 10 % грошей і лише10 % людей володіють 90 % грошей. І принципова відмінність між цими групами саме у способі мислення. Тут є над чим задуматись.

До прикладу, на тренінгу з фінансової грамотності ми розглядали техніку, яку можна окреслити всім знаним принципом «копійка гривню береже». Адже одна гривня за 20 років може перетворитися на 46411,36 грн, якщо скористатися принципом складених відсотків (це процес, коли до 1 гривні щодня додається відсоток, у нашому прикладі 15 %). До речі, А. Ейнштейн складні відсотки назвав восьмим чудом світу. А ще геній додавав: «Грошей не потрібно ні сильно боятися, ні надто їх любити». Це всього лиш засіб для існування!

Залежно того, як управляє людина коштами, вона потрапляє в один із класів: клас бідних, середніх чи багатих (критерії класифікації запропонував фінансист Роберт Кіосакі). У бідних людей доходи дорівнюють витратам, тобто можна бути бідним, навіть маючи мільйон, якщо витрати в місяць становлять стільки ж! У середнього класу доходи менші за витрати, тому що вони зловживають купівлею пасивів (речі, що не приносять прибутку, однак постійно потребують витрат, наприклад: авто, квартира тощо). Ця група осіб пасиви помилково вважає активами, таким чином заганяючи себе у залежність від високих витрат. За результатами особистого управління коштами, люди, що належать до бідного класу, можуть прожити місяць від часу отримання останнього доходу, тоді як у людей із середнього класу цей період є меншим, адже їхні витрати є такими, що людина повинна постійно забезпечувати дохід. Натомість у багатої людини доходи перевищують витрати. Ці особи шукають можливості купувати активи (речі, які приносять доходи, незалежно від нашої участі, наприклад: приміщення для оренди, акції, речі, які зростають у цінності з часом). 

Приголомшливо, але ідеальний бюджет багатої людини головно ґрунтується на Божому принципі десятини. Спрямовувати 10 % на благодійність від будь-якої суми доходу є визначальним для здорового руху власних коштів. Тренер Олександра Грудзевич наголошує, що діяти благо – чинити добро мають потребу всі! В ідеальному розподілі витрат потрібно закласти від 30 % до 80 % на життя (комунальні, одяг, харчування, транспорт, інші постійні витрати, пов’язані зі забезпеченням життєдіяльності). На резервний фонд, тобто на непередбачувані витрати пов’язані зі здоров’ям чи ремонтом, закладають 10 %. Визначальним є також принцип інвестування «заплати собі», що становить 10–30 % власного бюджету. Платити собі – це кошти, які ми заощаджуємо для своїх цілей та дбання про розвиток власних активів (це може бути депозит, особистий бізнес, щось, що поступово формуватиме фінансову свободу людини). Також пропонують відкладати на особистий розвиток (навчання, відпочинок, оздоровлення) від 20 % до 40 % своїх доходів.

Навчання на тренінгу дало змогу відчути смак грошей сповна за допомогою зовсім непростого, на перший погляд, домашнього завдання. Учасникам запропонували вдома витратити уявних 50 млн доларів США, докладно описавши свої витрати. Увечері не було сну нікому, уранці всі прокинулись з думкою «Куди краще вкласти гроші?!». На основі такого експерименту учасники здобули колосальний досвід зміни в мисленні.

До фінансової свободи потрібно зробити всього лиш три кроки – це три звички, які розвивають у собі фінансово грамотні люди: ведення особистого фінансового обліку своїх доходів та витрат, ведення журналу успіху та дотримання принципу «заплати собі», за допомогою технології «Скарбничка». Ці звички будують найміцніший фундамент особистої незалежності у фінансах і є запорукою власної свободи і гідного життя кожного громадянина України.

Чому фінансову грамоту насамперед пропагують серед молоді? Навіть, якщо особа ще не заробляє власних грошей, то вже заздалегідь можна навчитись розумно ними користуватись. Адже, щоб стати водієм чи піти на курси з водіння, не обов’язково відразу мати власний автомобіль.

Такі знання формують фінансову культуру та мудрість в управління коштами – систему традицій, звичок і навичок, які передаються з покоління в покоління. У нашій державі такі звички не плекали 70 років радянського режиму і лише останні 25 років вони мають змогу відроджуватись. Але про принципи фінансової грамотності не достатньо знати, їх потрібно уживати практично і постійно у своєму житті і почати можна з відвідин одного з таких тренінгів від соціальної ініціативи «Хтось не зробить» або допомогти іншим також навчитись бути фінансово второпними, а отже, багатими через поширення цих знань.

Олеся Пастущак

на основі тренінгу Олександри Грудзевич

Фото: Олеся Пастущак

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...