Зазвичай більшість церковних богослужінь не відбуваються без піснеспівів. Вони сприяють тому, щоби людина могла зосередитися на молитві, задають певний духовний настрій, тон церковних відправ, допомагають відновити в пам’яті асоціації чи переживання, пов’язані з релігійними святами. Тож присутність хору на Літургії певною мірою творить атмосферу богослужіння, надає їй якогось особливого мелодійного забарвлення. Про те, як зацікавити особу до церковного співу, яка роль кожного учасника хору, що є ключовим, аби спільнота розвивалася і зростала, розповіла диригент молодіжного хору “Етерія” Олена Денис.

 Несподівані пропозиції та Божий промисел: історія народження “Етерії”

Все було доволі спонтанно і це є наявним прикладом того, як Господь діє через різні випадки, які стаються з людиною в житті. На той час я вчилася в консерваторії на ІІ курсі. Трапилось так, що познайомилася з отцем, який був парохом у Церкві Василія Великого і бл. Олексія Зарицького, що розташована в Рясне І, і там саме потребували диригента. Приходила молодь й так, крок за кроком, почав формуватися колектив. Тоді я мала великий запал знайти якомога більше людей, які могли б співати, працювати разом на славу Божу. Хотілося, щоб це був гарний великий хор, хоча співці у храмі в Рясному казали, що їм комфортно і у такому маленькому складі.

Друга частина “Етерії” доєдналася згодом. Досить неочікувано я отримала пропозицію щодо праці диригента в церкві Блаженних новомучеників УГКЦ, що діє при УКУ. Тут також певний час не було молодіжного церковного хору, тож ті, хто мав бажання співати, приходили на Літургію, на репетиції й таким способом зароджувався хор. Я бачила, що ці два колективи з церков на Рясному й на Стрийській могли б працювати разом і це дало би хороший результат, а з часом і вони почали розуміти, що потребують якоїсь співпраці.

“Єрусалимська утреня”: піснеспіви, що об’єднують

Одним з богослужінь, яке стало для нас об’єднавчим, була Єрусалимська утреня. Вона промовляла до кожного глибокими богословським текстами, надзвичайно красивими візантійськими, грецькими розспівами, а також піснеспівами із Галицького ірмологіону.

Власне Єрусалимську Утреню ми вчили уже разом. Це були посилені щоденні репетиції, у які люди вкладали себе, свій час. Тоді, в час Великого Посту, заспівали Утреню, наступного року її повторили. А відтак, у 2015, за сприяння Благодійного фонду ім. митрополита А. Шептицького у межах серії “Традиція українського церковного співу” вийшов диск із записом цього богослужіння.

Хоровий репертуар

Загалом, окрім Єрусалимської Утрені, ми розівчили чотири Літургії різних композиторів, різноманітні духовні твори, а також і народні пісні.

Збираючись разом на якихось святкуваннях, звичайно помітно, який потенціал розвитку є у людей. Тобто в позаробочий час бачиш, як люди відпочивають, як вони співають, і такі пісні вдаються їм легко, адже це щось рідне, близьке. Тож я запропонувала спробувати співати щось народне. Це була своєрідна авантюра для кожного, але вона дала добрі плоди. Кожен міг розкрити в собі якісь додаткові можливості, таланти, глибоко в ньому вкорінені. Я бачила, що є люди, які можуть імпровізувати і робити це природно. Ось так ми почали співати й народні українські пісні.

Пазли однієї мозаїки

Для того, щоб бути командою, людей має єднати дуже багато речей. Це можуть бути різні чинники, але основою є усвідомлення, що ми робимо щось спільно, і не заради того, щоб тільки реалізувати себе самого, але тому, щоби разом творити щось незвичайне. В цьому спільному творенні кожен займає якусь позицію, де він, маючи свою роль, складає мозаїку. В цій мозаїці і полягає цілісність.

Можуть виникати різні складні ситуації, але тим не менше є щось, що стримує, не дає піти. Люди розуміють, що вони є частиною цілісності, де звичайно буває не легко, але без них ця спільнота не буде такою, якою вона є.

Коли Ти співаєш, а особливо духовні піснеспіви, це перероджує зсередини. Мені здається, що кожна людина, яка виконує духовну музику, підпадає під її вплив і, як на мене, це є один із кращих впливів, які можуть існувати у Всесвіті. Це своєрідний ключ до серця, до духу, до цілісності кожної особи.

Звичайно, людина мусить перейти тернисту дорогу, щоб дозволити тому, що є всередині, розцвісти, аби егоїзм, гординя, заздрість не стали на перешкоді. І духовна музика власне допомагає боротися з цими важкими поневолювачами. Людина повинна мати велику відвагу і бути відкритою на Божу ласку, щоб це зерно, Богом посаджене, могло прорости. Так Господь може глибше доторкатися до серця особи – через піснеспіви, мелодії, слова, які, як на мене, не можуть не промовити.

Що потрібно для того, щоб стати учасником хору?

Хор відкритий на нових осіб, але є певні умови. Перш за все, це музичні задатки, а також і відповідальне ставлення до праці. Воно основується на тому, що ти поставив перед собою ціль і, відповідно, ти є відповідальним перед колективом, у якому працюєш, адже стаєш однією з важливих ланок. Якщо на тебе покладають певні обов’язки, а ти зникаєш, це звичайно створює певний дискомфорт для продуктивної праці. Важливо, щоб люди не шкодували свого часу, ресурсів.

В “Етерії” мені подобається ця командна праця. Це не є моєю заслугою як диригента. По-перше, це ласка Божа, а по-друге – наші спільні зусилля. Це готовність піти на жертву, звичайно кожен своєю мірою: хтось на маленьку, хтось на більшу...

Окрім цього, я бачу потребу в цій музиці, в тому, що робимо, а також бачу відданість хористів. Мені з ними просто й комфортно виконувати якісь твори, адже відчуваю, що біля мене надійні люди і це дуже важливо – усвідомлювати, що поруч ті, які з тобою співпрацюють. Ми всі є на рівних позиціях: я виконую роль диригента, а кожен з них виконує свою не менш важливу роль. Хто до чого схильний – у той спосіб і докладається. Ні один колектив не зможе досягти доброго результату, якщо не буде спільної праці, бо в іншому разі з’являються якісь дірки, недопрацювання.

Загалом через спів і духовних, і народних творів стаєш більш радісним, долучаєшся до творення якоїсь нової ідеї і, насамперед, творення самого себе. Коли співаєш також маєш свого роду музичну терапію, бо звільняєшся від певних комплексів, маєш можливість відчути дари, які Бог дає і виявляти їх – для мене це є основою.

Прослухати твори у виконанні хору “Етерія” можна, завітавши на сайти: https://soundcloud.com/eteria-choir або https://www.youtube.com/channel/UC4vlbFeZ0K9W4QzaSKYX3Bw

Віра Савран

Фото зі сторінки Фейсбук хору "Етерія"

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...