Цього року відзначаємо 200-річчя з дня народження отця Боско – засновника Салезіянського згромадження, великого душпастиря й вчителя молоді, який значну увагу звертав на виховання, що основується на християнських цінностях. Тож про те, що є найважливішим у навчанні й організації відпочинку дітей та молоді, розповів о. Юрій Смакоус, салезіянин, директор єдиного в Україні католицького професійно-технічного центру імені св. Івана Боско.

 –  Отче, розкажіть, будь ласка, в чому полягає салезіянська харизма у праці з молоддю?

 – Салезіяни – це монаше згромадження, метою якого є служіння Богові через служіння дітям та молоді, особливо тим, які найбільше цього потребують. Це згромадження є присутнім у 130 країнах світу. Основою нашої праці з молоддю є християнське виховання, яке сприяє тому, щоби молодь зростала і духовно, і всебічно. Воно є всеохопним, адже людина сама по собі є покликана до Бога, походить від Нього і теж має до Нього прямувати.

Ми стараємося показати, що кожна хвилина нашого життя має бути згідна з Божим задумом. Тобто ми шукаємо Бога не лише в молитві, але і всюди, де перебуваємо: у таборах, спілкуванні, різних заходах тощо. Саме так ми можемо достукатися до молодої людини. Адже священик – це не лише той, хто служить літургії, але також той, який вміє донести іншим те, що він знає, вміє і любить, тож місією є виховати молодь у християнському дусі.

 – Коли ж зародилась салезіянська праця в Україні?

 – З 1993 року ми працюємо в Україні з дітьми та молоддю у формі різних літніх таборів. Фактично  з того часу, коли наша Церква тільки вийшла з підпілля. Салезіяни були одними з перших, які принесли в УГКЦ таку виховну й душпастирську працю з дітьми та молоддю: літні табори, вишколи для аніматорів тощо. Тобто з 1993 року це було певною новизною для нашої Церкви і салезіяни були першопрохідцями в цій справі.

 – У чому особливість відпочинку зі салезіянами? 

 – Отець Боско завжди казав своїм хлопцям: «Йдете на канікули, тож пам’ятайте, що це є жнива диявола». Звичайно, це не було для того, аби залякати своїх вихованців, а щоб наголосити: що більше в нас є вільного часу, то більше ми можемо бути схильними до витрачання його надаремне. Якщо відпочинок – це лінивство, якісь непотрібні речі, що суперечать Божому задуму щодо нас, то, мабуть, його не можна вважати добрим і здоровим.

Наші табори є побудовані в такій формі, що діти можуть робити все, що є добрим, цікавим і може їх наповнювати: бавитися, співати, танцювати… Запобіжна система виховання, на яку ми опираємося, є основана на тому, що людина має бути зайнята, вона має проводити свій час з користю.

 – Якщо говорити на тему навчання, то з якими прагненнями приходить молода особа, вступаючи у вищий навчальний заклад?

 – Молоді люди приходять з певним поглядом на майбутнє. Це дуже важливий етап, адже вибір потребує і призадуми, і певної серйозності. Якщо хтось приходить, бо не має куди подітися, то це – не найкращий варіант. Звичайно, добре вибирати вищу освіту, зважаючи на те, що мені ближче до душі. На жаль, так стається, що освіта, яку здобуваємо, дуже рідко застосовується через брак робочих місць, слабку систему працевлаштування в Україні.

 –  Що ж пропонує студентам Молодіжний навчальний центр імені св. Івана Боско?

 – Наш професійно-технічний заклад по можливості приймає всіх абітурієнтів, які до нас приходять. Здебільшого це соціально незахищені діти, а також ті, які не можуть вступити до університету. Ланка професійно-технічної освіти є надзвичайно важливою. Адже не можуть всі бути науковцями, ми теж потребуємо різних фахівців. У нашому навчальному центрі є набір на такі основні спеціальності: столяр, виробник художніх виробів з дерева; оператор комп’ютерного набору, секретар керівника; кравець-закрійник, перукар-модельєр і кухар.

Загалом наш заклад невеличкий, тож це нам сприяє: в такій дружній простій атмосфері ми вчимося, працюємо, спілкуємося, знаходимо спільні зацікавлення.

 – Св. Іван Боско знаний у світі як один з найкращих вихователів й педагогів. На що він спирався у християнському вихованні молоді?

 – Св. Іван Боско посвятив своє життя молоді. Він зважав на потреби дітей і бачив, що його присутність серед них є справді важливою й потрібною. Тобто самопожертва, любов і особистий життєвий приклад є тими характеристиками вихователя, яких ми від нього вчимося; це ті засади, якими і зараз слід керуватися під час виховання дітей та молоді.
Виховання – це діалог, спільна дія викладача і студента, вихователя і вихованця. Вчителю слід усвідомлювати, що саме потрібно молодій особі, і донести це в найсприятливіший спосіб. І, звичайно, у студента має бути бажання працювати та якнайбільше почерпнути з того, що намагається донести викладач.

 –  Чого, на Вашу думку, бракує сучасній освіті?

 – Нашій освіті бракує нового мислення, нових підходів, програм, які би були більше спрямовані на особу студента, тобто це так званий персоналізований підхід до особи. Звичайно, нам необхідні інновації та хороша матеріально-технічна база, тоді для студента буде більше можливостей попрактикувати і закріпити навички.

 – І на завершення скажіть, будь ласка, як вдало поєднати відпочинок і навчання?

 – Св. Іван Боско часто пригадував слова своєї матері: «Завжди пам’ятайте про те, що Господь вас бачить». Це не означає, що я маю боятися й тремтіти, бо хтось мене бачить. Суть полягає в тому, що Бог – це люблячий Батько, який дивиться на мене, і я не хочу Його образити. Тож власне таким підходом маємо керуватися у нашій праці, навчанні, відпочинку і щоденному житті.

Розмовляла Віра Савран

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...