Погодьтесь, відчуття втоми відоме кожному. І на це є чимало причин. Тому сьогодні хочемо познайомити Вас із людьми, котрі глибокою порадою чи просто своїм прикладом підкажуть, як боротися із стомленістю. Як не втомлюватись, допомагаючи армії? Чи існує духовна втома та чи можна змучитись від молитви? Де знайти панацею проти щоденної рутини? Надіємось, у цьому матеріалі Ви знайдете відповіді хоча б на деякі з цих питань.

Коли волонтери з втомою не дружать

Через духовку цієї жінки пройшли усі овочі, які можна сушити для борщів, котрі відправляють нашим хлопцям в АТО. Люба Косовська не змогла залишитись байдужою і вирішила підтримувати армію тим, чим могла. Почалось все із плетіння сіток, згодом не було змоги плести, тому жінка долучилась до сушіння овочів.

Вона є учасницею групи «Hand-made для Армії руками волонтерів по-львівськи», зокрема його Кулінарного цеху, котрий готує чимало смаколиків для героїв.

Проте Люба не називає себе волонтером: «Не вважаю себе волонтером, бо вони – це ті люди, що займаються доброю справою постійно. Я ж роблю це залежно від своїх можливостей, зважаючи на вільний час, фінансову спроможність».

У жінки немає спеціальної сушарки: всю зиму вона сушила овочі в духовці. Робочий процес виглядав приблизно так: після роботи дві години йшли на підготовку (помити, почистити, нарізати), а потім вже був час самого сушіння. Цей етап міг тривати різну кількість часу, залежно від овочів: інколи до 12 ночі, а бували й такі випадки, коли довелось пильнувати і до пів на 4 ранку.

Сьогодні часто можна почути, що люди змучились від війни, менше підтримують армію. Розпитую в Люби, чи були у неї такі моменти, коли втома виснажувала, хотілось кинути усе. «Ні, такого не було. Є інше – просто не вистачає часу, щоб сушити овочі. Але намагаюсь компенсувати іншим: не можу сушити – закупляю продукти, не можу купити – придумую щось інше. У будь-якому разі хочу долучитися». Жінка переконана, що енергія волонтерів – невичерпна: «Я думаю, скільки б цей безлад у країні не тривав, волонтери не складуть руки. Більше втомлюються ті, хто допомагає самим волонтерам, які не є настільки дотичними. А в людей, які ближче до війни, які все передають хлопцям, спілкуються з ними, – енергія невичерпна».

У Люби справді є чого повчитись. Адже, навіть, коли з’являються перешкоди, жінка знаходить нові способи, щоб підтримувати рідну армію. А щоб не втомлюватись, варто робити усе із щирою душею та усвідомленням, для чого це все, який його сенс.

Хіба можна змучитись від молитви?

Втома буває різною, адже змучитись можна від будь-чого – роботи, побутових справ, поїздок і навіть від тривалого відпочинку. А чи може втома бути духовною? Чи може людина змучитись від молитви, духовних практик? Про це ми запитали в священика Юрія Остап’юка.

«Якщо чесно, я не зустрічав такого поняття, як духовна втома. Радше, можна говорити про духовне запустіння, упадки, духовні проблеми. Інколи до мене звертаються люди, які щиро молились, та раптом усе зникло і вже немає відчуття, що Бог веде за руку. Це могло бути й після того, як людина не змогла подолати труднощі, хоча, як їй видається, робила для цього не мало: добре молилась, ставила свічки, писала карточки на Службу Божу, як це прийнято на Галичині та не тільки. Але це були лише випробування, яке треба пережити, довіряючи Богові, бо Він нас не покинув. Він хоче навчити нас бути терпеливими, і нам треба прийняти це».

Отець Юрій вважає, що причина такого духовного запустіння – не обов’язково якась значна проблема. Бувають випадки, коли хтось щодня робить те саме, читає ті самі молитви і раптом в один момент усвідомлює, що це стало автоматним почитанням без досвідчення Бога. «Тоді раджу змінити стиль особистої молитви, не обов’язково назавжди, просто на деякий час, – розповідає о. Юрій. – Не головне – багато молитись, бо багато молитов – це ще не означає, що ти будеш більше почутий. Треба вміти задумуватись над текстами, особливо в приватних молитвах. Наприклад, Ісусова молитва – це лише одне речення, але в ньому можна себе знайти та відновити. По суті, в тій Ісусовій молитві можна навіть вдивлятись у Христа: як Він не втікав від проблем, а приймав їх та вирішував. Ми теж повинні мати духовний хребет, який допомагатиме рухатися. Якщо він сильний, тоді переживемо усе, і кризову ситуацію також».

Священик поділився цікавою фразою: «Молитва – це відпочинок, де ти просто спілкуєшся з Богом». Він зауважив, що ми ж часто думаємо, що під час молитви треба себе напружити, насупити брови, взяти молитовник, бо «я молюсь». Проте розмова із близькою людиною приносить радість, а Господь є близький нам. Тому й на молитві маємо бути вільними, адже Бог бачить наші серця. Втомитись же можна від роботи, а не від приємного спілкування.

Затверджено психологом: 10 пунктів для профілактики втоми

Ну і звісно, говорячи про втому, просто неможливо не заторкнути ще один її різновид – втому від щоденної рутини, побуту та безлічі обов’язків. Ми встигаємо чимало, але постійний тиск не проходить безслідно: інколи не встигаємо моргнути, як втома завойовує організм – переконана Тетяна Волліс, психолог студії розвитку «Яскраве життя». Фахівець дала рекомендації, які не дадуть змоги почуттю постійної втоми заволодіти нашим життям. Ми говорили насамперед про жіночу втому, але в цих порадах є чимало цінного для усіх:

1. Виділіть достатньо часу для себе, відпочинку.

2. Частіше хваліть себе за будь-які, навіть дрібні закінчені справи.

3. Чітко розмежовуйте роботу та особисте життя. Навчіться не думати про труднощі на роботі, коли ви вдома, і навпаки.

4. Не намагайтеся проконтролювати все і всіх, адже це неможливо..

5. Якщо ви прийняли рішення, не вертайтеся до перевірок і роздумів багато разів. Така поведінка приведе до неврозу.

6. Нікого, і себе також, не звинувачуйте у своїх проблемах, просто намагайтеся їх потроху вирішувати.

7. Плануйте життя на день–два і не робіть незапланованих справ.

8. Спілкуйтеся з людьми, які Вам приємні.

9. Ведіть здоровий спосіб життя, дбайте про сон, правильно харчуйтеся, робіть фізичні вправи, більше бувайте на природі.

10. Якщо відчуваєте, що втома все ж стала більшою, ніж ви в змозі витримати, обов’язково звертайтеся до фахівців.

P.S. І пам’ятайте: що б не було причиною вашої втоми, актуальними завжди залишаються слова: «Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас» (Мт. 11, 29).

Анна Гуменюк

Фотографії – з приватної колекції героїв матеріалу

Картинка із сайта http://e-ogo.com.ua/

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...