Продовження матеріалу, опублікованого в попередньому номері.

У 1774–1776 рр. в Австрійській імперії проведено реформу церковної освіти. Збільшено вивчення обсягів Св. Письма, патрології, історії Церкви, пасторального богослов’я, педагогіки, катехитики. Реформи вели справу до перетворення духовенства на державне чиновництво, освіта якого мала сягати університетського рівня.

У Галичині греко-католицькі священики були змушені відробляти панщину, римо-католикам було заборонено переводити їх на латинський обряд. Сам термін «уніат» держава заборонила як образливий. Марія Терезія оголосила про свій намір «покінчити з усім, що могло дати привід уніатам вважати себе гіршими від римо-католиків». У Відні при церкві св. Варвари засновано греко-католицьку духовну семінарію «Barbareum». Для студентів з Галичини, Закарпаття і Буковини створено ще більшу греко-католицьку семінарію у Львові.

Якщо уявити Львів ХVIІI ст., то це майже повністю місто храмів з прилеглими територіями цвинтарів, численними монастирями. Імператор Йосиф ІІ, приїхавши до Львова, був вражений значною кількістю церков, костелів, монастирів і чорного одягу ченців, тому назвав Львів «містом чорних круків». Відтак після його реформи відбулася ліквідація більшості монастирів та багатьох костелів, тому місто з наскрізь сакрального перетворилося на величезну кількість приміщень утилітарного призначення. Йдеться про йосифінські секуляризаційні реформи 1782–1785 років. Ще їх називають йосифінська касата, йосифінське скасування.

Страдч: українська Свята земля

Печерний монастир з ХІ ст., Страдецька гора, дві чудотворні ікони Божої Матері, двоє блаженних мучеників, Хресна дорога зі статусом єрусалимської... Йдеться про с. Страдч, що пролягло по дорозі до Яворова, неподалік Львова. Тут розташована велика святиня українського народу. Те, що цю місцину обрав Господь, свідчить його історія та чуда, які не припиняються і досі.

Унікальним є печерний монастир, що його заснували монахи, які прийшли з Києво-Печерської лаври в ХІ ст. Схимники титанічною працею перетворили кам’яну гору на велику печерну обитель. Протяжність коридорів монастиря сягла до 270 м. Сьогодні частина проходу потребує відновлення.

Боголюбець, атеїст, пророк чи просто поет? Про християнський світогляд Тараса Шевченка розповідає відомий літературознавець та науковець, кандидат філологічних наук Богдан Тихолоз.

 Чому у шевченкознавстві погляди Кобзаря на релігію і Бога вважають найбільш контраверсійними?

– Це питання дуже тонке, делікатне і водночас світоглядно значуще. А щодо питання віри видатних людей, до яких прикутий суспільний інтерес, то воно досить часто є предметом для викривленого тлумачення. Питання релігійності Кобзаря було контраверсійним уже за його життя, оскільки уже тоді багато хто критикував його занадто ризиковану інтерпретацію релігійних образів. Зокрема, можна говорити про поему «Марія». Це по-перше.

Духовність як постійне зростання. У житті доволі часто хороші події переплітаються з різними труднощами та випробовуваннями. А для того, щоб долати їх, нам доводиться постійно працювати над собою та ставати кращими. Однак, будьмо відвертими, цей шлях подолати геть непросто. Саме тому “Духовність” пропонує вам топ-3 книги, які по-різному відповідають на питання (і пояснюють), як ми можемо пізнати духовність у будь-який момент нашого життя.

  Книга Блаженнішого Любомира Гузара Про гріхи та чесноти

Блаженніший Любомир Гузар запам’ятався українцям як моральний авторитет і духовний лідер не тільки для греко-католиків. Він не лише говорив іншим те, що варто завжди прагнути бути людиною високої моралі, а щодня намагався жити цієї істиною. Ба більше, своєю щирою простотою та скромністю він ставав щоразу ближче до людей.

Дочірні категорії

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...