24 квітня минає 39 років відтоді, як молодий композитор Володимир Івасюк вийшов з дому і не повернувся. Через три тижні, 18 травня, його знайдуть повішеним у Брюховецькому лісі.

Самогубство як офіційна версія підлягає сумніву і дотепер. Як згадано у Вікіпедії, 26 січня 2009 Генеральна прокуратура України поновила давно закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка, але в листопаді 2012 справу закрито нібито через відсутність складу злочину.

Чи справді талановитий музикант у пік популярності пішов з життя добровільно, як стверджували слідчі в радянський час, чи його вбили, – поки немає офіційної відповіді.

Пропонуємо ознайомитись з цікавими фактами з життя великого композитора.

 

  1. За фахом Івасюк був медиком. Навесні 1972 року починається львівський період у житті Володі: він переїжджає до Львова, де стає студентом підготовчого композиторського факультету Львівської консерваторії та переводиться на IV курс Львівського медичного інституту. Володя закінчує медичний інститут і вступає в аспірантуру на патологічну фізіологію.
  2. Першим виконавцем пісні «Червона рута» міг би стати Дмитро Гнатюк. Володимир Івасюк хотів, щоб його пісні, а також «Червону руту» співав його знаменитий земляк Дмитро Гнатюк. Він запропонував це Гнатюку, але відповіді на свою пропозицію не отримав.
  3. Зоряний час Івасюка настав у дуже молодому віці – 22 роки. На той час він був студентом Львівського медінституту. Багато пісень молодого композитора прозвучало у виконанні відомої тепер Софії Ротару, Назарія Яремчука та Василя Зінкевича у супроводі ансамблю «Смерічка», що його створив композитор Левко Дутківський, коли в Яремчі зняли перший український музичний фільм «Червона рута». Потім пісня «Червона рута» стала переможцем всесоюзного пісенного конкурсу «Пісня-71». А пісня «Водограй» у виконанні ансамблю «Смерічка» перемагла в телевізійному конкурсі «Алло, ми шукаємо таланти!» і на «Пісні-72». За два роки в Болгарії на пісенному конкурсі «Сопот-74» з піснею «Водограй» перемогла Софія Ротару[1]
  4. На початку 1970-х радянську естраду підірвали самобутні пісні Івасюка, у нього було багато прихильників по всьому СРСР. Одним із них був відомий телевізійник з Центрального телебачення Олександр Масляков, який у 1972 р. знімав у Чернівцях програму «Алло, ми шукаємо таланти». Її транслювали у прямому ефірі. Виступ ансамблю «Смерічка», а потім ще незаплановане виконання на прохання ведучого пісні «Червона рута» та інтерв’ю з Володимиром Івасюком вичерпали ліміт часу, через що навіть на 15 хвилин затримали вихід програми «Время»[2].
  5. Рояль композитора замовк після трагічної смерті. Музей Володимира Івасюка в Чернівцях облаштований у квартирі, в якій свого часу жила родина композитора (її отримали у 1972 р.). На чорному роялі завжди лежать червоні троянди. «Цей інструмент Володя дуже любив, – розповідає Мирослав Лазарук. – Його купив батько композитора, Михайло Григорович за гонорар, отриманий за роман «Червоні троянди». Назва роману перейшла і на рояль. Коли не стало Володі, звук рояля став таким, що на ньому неможливо було грати. І до нього багато років ніхто не торкався. Можливо, в цьому є якась містика. Зараз хороший майстер «відновив» інструмент. Іноді він звучить, коли проводимо в музеї заходи»[3].
  6. Крім фортепіано, Івасюк ще грав на скрипці, віолончелі та гітарі. Він добре співав і малював. І якщо б не був музикантом, то міг би стати художником.
  7. Розслідування смерті Івасюка не завершено досі. Його смерть шокувала всіх. 24 квітня 1979 р., після телефонного дзвінка невідомого, він вийшов з будинку, пообіцявши матері повернутися за кілька годин. Але вдома він більше не з’явився. Його 18 травня знайшов повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом випадковий перехожий. За офіційною версією, це було самогубство. Але ні родина, ні друзі Івасюка цьому не повірили. Труну з тілом автора «Червоної рути» супроводжували десятки тисяч його прихильників. Очевидці кажуть, що в наступному, 1980 р. такі ж багатолюдні похорони були в Москві, коли хоронили Володимира Висоцького.
  8. У 2009 р. розслідування загадкової смерті Володимира Івасюка відновили. «Але поки, – як розповіла молодша сестра композитора Оксана Івасюк, – результатів нового розслідування немає, і крапки в справі не поставлено».
  9. Незважаючи на дуже коротке життя, Івасюк залишив значний творчий доробок. Він встиг написати 107 пісень, 53 інструментальних твори і музику до кількох спектаклів.

За 30 років Володимир Івасюк пройшов шлях від початківця до професіонала найвищого ґатунку. Він наповнив новою якістю українській пісні, дав новий порух, повністю змінив ставлення до України, її культури з боку своїх сусідів.

 

Підготувала Наталя Ліхновська

Фото: http://www.ukrslovo.net/

https://www.youtube.com

 

[1]https://zbruc.eu/  

[2]http://akhat.com.ua/

[3]За матеріалами видання: Василишин О. М. Творча спадщина Володимира Івасюка / О. М. Василишин. – Львів : Українська академія друкарства, 2007.

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...