Ювілейний 10-й Екуменічний соціальний тиждень (ЕСТ) цьогоріч відбудеться одразу у двох містах України: Києві та Львові. Столиця прийматиме гостей Форуму у червні. У програмі – екуменічна молитва, круглі столи, семінари, відкриті дискусії, експозиція виставки, лабораторії для молоді. Саме про виставку, яку побачать учасники ЕСТу, розповім Вам сьогодні більше.

«Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!» – фотоекспозиція, приурочена 125-літтю від дня народження цього видатного церковного діяча. Його мужність та сила духу є живим прикладом віри для всіх християн.

 

«Він вселив у нас віру, що наша Церква жива і зможе витерпіти всі переслідування. До того ж він вселяв у нас, емігрантів, гордість за свою землю. Всі запам’ятали його слова, що «кості й крові зрікатися не можна!» Як провідник він був надзвичайно енергійною людиною: ледве вийшов на волю, а вже малу семінарію перетворив на папську, розпочав справу патріархату, заснував католицький університет, відновив чернецтво… Патріарх Йосиф на весь світ заявляв про право українців на самостійну, соборну державу. Його приймали королі Іспанії та Бельгії, президент Італії, ФРН та інші достойники. Він був голосом вільної України» (1) – розповідає о. Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій, який був особистим секретарем Блаженнішого Йосифа останні 9 років його життя.

 Експозицію «Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!» підготував Інститут Історії Церкви у співпраці з Київським центром УКУ та Департаментом зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні. Художнє оформлення експозиції здійснив Олександр Ласкін.

На фотовиставці, що складається з 10 банерів, представлено основні етапи життя і діяльності Йосифа Сліпого: дитинство в с. Заздрість на Тернопільщині, навчання та покликання до священства, багатолітнє ректорство у Львівській духовній семінарії, обрання Патріархом Греко-Католицької Церкви, переслідування з боку радянської влади, арешти та 18-річне перебування в таборах ГУЛАГу, обставини звільнення з ув’язнення й переїзд до Риму. Завдяки опублікованим архівним фото зображено його участь у засіданнях Другого Ватиканського Собору. В експозиції також висвітлено працю Блаженнішого Йосифа над розвитком духовного та культурно-освітнього життя українців у Римі: створення там Українського католицького університету, будівництво Собору Святої Софії, його численні подорожі для згуртування та підтримки українців.

Особливість цієї експозиції в тому, що це перша виставка Інституту Історії Церкви, на якій немає слів автора чи історичних коментарів. Ідея виставки полягала в тому, щоб максимально розкрити життя Патріарха Йосифа, тому всі тексти на банерах – це слова самого Йосифа Сліпого із його «Заповіту», що найкраще відображають життєву позицію єрарха та пророчу візію щодо майбутнього українського Народу й української Церкви. Цікаво, що певний період із життя Йосифа Сліпого можна впізнати з головного зображення, а це портрети Патріарха, які розміщені на банерах у хронологічній послідовності. Також внизу кожного банера є графічне зображення, яке повертає нас до конкретного географічного місця – чи то Заздрість, чи то Львів, чи Рим… і відповідно роки, в яких саме там перебував Патріарх Йосиф.

Виставку урочисто відкрили у приміщенні Верховної Ради України 11 квітня 2017 року, у річницю арешту митрополита й інших греко-католицьких єпископів репресивними органами СРСР у 1945 році. Тепер вона мандрує Україною, зокрема вже побувала у Львові, Вінниці. На черзі – міста Центральної та Північної України, а також – Літня школа для молодих дослідників у Римі. І вже 7–9 червня її представлять на 10-му Екуменічному соціальному тижні у Києві.

«Постать Йосифа Сліпого яскраво відображає основні поняття, яким присвячена тема Екуменічного соціального тижня у Києві: «Гідність – Служіння – Солідарність. На шляху оновлення країни». Він як єрарх, Глава Церкви і як син свого народу, якнайбільше уособлює собою те, що ми розуміємо під поняттям гідності. Це була гідна і достойна людина, яка зуміла, з одного боку, присвятити все своє життя служінню іншим через титанічну працю над розбудовою освітніх, церковних, суспільних і національних інституцій, як у Галичині в період, коли Україна не мала своєї державності, так і в таборах, коли він був позбавлений волі і свідчив своєю особистою поставою про цінності й гідність. А також і тоді, коли опинився за межами України, у Римі, де продовжував працювати над розбудовою Церкви, будувати освітні інституції, підтримувати українців, як він казав: «збирати їх у розсіянні сущих». Тож це гідна постать, яка саме через служіння реалізовувала те, про що ми сьогодні говоримо і чого потребуємо – взаємодії, солідарності, спільності у тих засадничих речах, які стосуються нашого життя. Тому виставка про Йосифа Сліпого, що відображає його життя і побудована на основі його «Заповіту» для нас із вами, найбільше співзвучна з темою Екуменічного соціального тижня, який вперше відбуватиметься у Києві», – наголошує Олег Турій, проректор Українського католицького університету, директор Інституту історії Церкви.

Отож запрошую більше дізнатися про життя і діяльність видатного єрарха УГКЦ ХХ ст. Йосифа Сліпого й відвідати цю унікальну фотовиставку під час 10-го Екуменічного соціального тижня в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.

До слова, це вже не перша банерна фотовиставка, що її ініціював Інститут історії Церкви. Два роки тому світ побачила експозиція до 150-ліття від дня народження Митрополита Андрея Шептицького. Інститут також створив експозиції про історію підпілля УГКЦ «До Світла Воскресіння крізь терни катакомб» (20 банерів), про Івана Павла ІІ (8 банерів) та Мирослава Івана Любачівського (3 банери).

Анна Грапенюк

 1. З інтерв’ю о. Івана Дацька для Газети «День» (16 грудня, 2011 р.)

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...