Одразу у двох музеях Львова вже кілька місяців поспіль триває виставковий проект «Ангели». Експозиція, яка однозначно варта уваги. Тут отримають насолоду як релігієзнавці, так і поціновувачі культури, мистецтвознавці. Вона буде цікава і християнам, і мусульманам, юдеям і навіть атеїстам. Це мультикультурний проект, поза часом і віровизнанням.

Тож, якщо ви ще не були, раджу обов’язково побувати. Виставка триватиме до 22 вересня 2019 року.

А я поки поділюся враженнями від своїх відвідин. У львівській галереї мистецтв у 23 залах представлено ангелів у різних формах, звичних і зовсім неординарних: це і міфологічні амури, і крилата Богиня Ніка, ніфеліни та путті, і ікони й біблійні сюжети, наприклад Благовіщення, Різдво, Воскресіння, і ангели у світському мистецтві, львівські давні скульптурні зображення ангелів, ангели у книгах, фільмах та навіть ангели, зображені на листівках і марках.

Тут зібрано понад 400 експонатів із музейних та приватних колекцій. Йдучи із залу в зал ти ніби гортаєш велетенську книгу, і кожна сторінка відкриває тобі особливий погляд на ангельський світ. Автор ідеї та куратор проекту «Ангели» Павло Гудімов так і назвав його — «виставка-книга».

Загалом експозиція поділена на п’ять блоків, які мають ще свої відгалуження. Розпочинається все з міфологічних крилатих богів та істот античності. Цей блок, під назвою «Крилаті», веде нас до джерел появи ангелів. Тут маємо нагоду зрозуміти, що не всі крилаті істоти є ангелами.

Наступний зал — «Сюжети» — розповідає про біблійні події за участі ангелів. Цікаво, побачити ці розповіді не тільки у старовинних іконах, але й очима сучасних художників. Таке поєднання в одному просторі і класичного, і сучасного супроводжує усю виставку.

На експозиції своє бачення на небесну єрархію представляє українська мисткиня Альбіна Ялоза у наступному блоці «Архангели і єрархії». Ці сюжетні композиції перехоплюють подих, справді відбувається переосмислення канонів і форм традиційного уявлення про зображення релігійних персонажів та їхніх атрибутів. Це ніби уся сила віри, висловлена у картині.

Крім того, у Вас є можливість стати частиною небесної єрархії за допомогою інсталяції Альбіни Ялози. Така собі фотозона з ангелами :)

Ще одна частина проекту під назвою «Культура» розкриває образ ангела в українській та світовій мистецькій традиції. Це найбільший блок усієї експозиції. Спочатку перед нами постає графічний кабінет, де можна побачити апокаліпсис у мистецтві від однойменних робіт Альбрехта Дюрера до «Шевченківського циклу» Миколи Стороженка. Далі потрапляємо у «час шпалерної розвіски», коли образ ангела трансформується із сакрального мистецтва у світське. Наступний зал звертається уже не тільки до наших очей, а й слуху. Тут можна почути музику Святослава Луньова, який написав кілька композицій спеціально для виставки. Пізнання світу крізь призму протилежностей у залі «Чорне і біле» відкриває перед нами образ «темного ангела».

 

 

А ось наступна сторінка цієї «виставки-книги» — зал під назвою «Пробудження» — акцентує увагу на національних ознаках у зображенні ангелів: тут Олекса Новаківський, Олена Кульчицька, Петро Холодний та Казимир Сіхульський і його гуцульська тема.

Наступні зали розповідають про храмовий розпис, зокрема Володимирського та Софіївського соборів, Кирилівську та Вірменську церкви, а також про ангелів у давній скульптурі Львова (тут зібраний масштабний відеоряд, для перегляду якого знадобиться чимало часу, а можливо й окремо відвідати виставку). Організатори також пропонують зануритися у світ ілюстрування Біблії та інших творів, де розкрито образ ангелів і переглянути старовинні книги у залі «Ех Libris». І на завершення циклу представлено ангелів у кінематографі, тут транслюють уривки з фільму «Фауст».

Останній, п’ятий цикл виставки, під назвою «Ангели і люди», демонструє взаємодію цих двох Божих творінь. Тут бачимо образи ангела-охоронця, фантазійний ангеларіум із «темними ангелами» і на завершення калейдоскоп тематичних артефактів, де зібрані листівки, марки та навіть карикатури. Каламбур, де бачимо, як ангела із колись величного і незбагненного створіння, якому дозволено споглядати Творця Всесвіту, бути Його помічником і вісником, перетворили на милий сентимент, ніби підтверджуючи думку, що для суспільства спектаклю найбільші святині стають лише предметом, який може викликати миттєвий спалах позитиву — підсумовує в анотації до циклу Діана Клочко.

Окремо варто згадати й про другу частину виставки-проекту «Ангели», розташовану у музеї Пінзеля. Порівняно з першою, вона менш масштабна, однак роботи вражають своєю величчю. Тут у храмовому просторі із розписами Строїнського та скульптурами Пінзеля розташовано об’єктну інсталяцію Тіберія Сільваші «Крила» і все це у поєднанні з музичними композиціями Святослава Луньова.

«Ангел Пінзеля являється нам могутнім тілом у легкому русі, вириваючись із часопростору храму в простір культури. Ангел Сільваші позбавлений тіла, але його «Крила» — крила сучасності, осмислення причин самого нашого бачення. Ангел Луньова — вступ до симфонічної величі ангельських хорів, які людське вухо й забуло чути, і не може забути» — зазначає в буклеті виставкового проекту Євген Гулевич.

Експозиція «Ангели» об’ємна, тож для її відвідин доведеться виділити як мінімум цілий день, а скоріш за все кілька днів. Але враження і осмислення образу ангелів триватимуть ще довго. Мені видається, що одних відвідин вам буде замало, щоб осягнути увесь масштаб і спектр багатогранності ангельського світу. Тим більше, що, окрім самої експозиції у двох музеях, проект пропонує також низку заходів: авторські екскурсії Павла Гудімова (якраз тривала, коли я відвідувала музей), лекції знавців культури, релігії та історії, дитячий квест. Програма насичена і різноманітна. Тож запасайтеся часом і цікавого Вам знайомства з ангелами.

Анна Грапенюк

Фото автора та зі сайта https://zbruc.eu/

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...