Доктор богослов’я і мистецтвознавець отець Севастіян Дмитрух відомий львів’янам як рятівник сакральної спадщини. Його місія — служити Богу та збирати цінні речі, які є символами духовності, історії та культури українського народу. Понад 30 років він збирає цінні сакральні пам’ятки і не боявся це робити ще в радянський період. Ікони, картини, скульптури, книги, предмети вжитку — такі предмети єромонаху доводилося віднаходити по горищах, дзвіницях, коморах... Адже люди не завжди розуміли цінність тієї чи іншої речі.

Ще тоді навіть ніхто не міг припустити, що результат знахідок буде нараховувати орієнтовно шість тисяч експонатів, а, окрім цього, вдасться зібрати ще й унікальну колекцію речей митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького. У колекції — священницький одяг, ужиткові речі митрополита, а також мощі, які він на початку XX століття привіз із Ватикану, — тобто приблизно пів тисячі предметів мають бути представлені у музеї, названому на його честь, у вересні 2019 року.

Попри те, що тривалий час ведуться розмови щодо створення музею для великого духовного лідера нації, однак передавати приміщення Церкві ще не поспішають. Чому так? Дізнавайтеся далі.

 З чого все почалося?

«Варто повернутися у 2001 рік, коли Святіший Отець Іван Павло ІІ відвідав Україну, зокрема Львів”, — розповідає єромонах Севастіян Дмитрух. — Міська влада хотіла зробити великий подарунок для Папи. Тоді Маркіян Іващишин (вже покійний) запропонував подарувати ікону з колекції “Студіон”, яку я збирав. Ми зробили цікавий диптих — представили дві ікони — оригінал XVI століття як символ незнищенності нашої Церкви, а також копію, яку зробив покійний Ярослав Мовчан. Ми представили це на огляд депутатам міської ради, які сприйняли все це похвально і сказали, що це буде найкращим подарунком. У зв’язку з цим тодішній міський голова пообіцяв надати цій колекції приміщення, яка нараховує понад 6 тисяч експонатів», — каже священнослужитель і додає, що обіцянки так ніхто й не дотримався.

Ситуація не покращилася навіть після звернень Митрополита Львівського Ігоря Возьняка та Глави і Отця УГКЦ Блаженнішого Святослава.

 

Детальніше звернення можна переглянути тут.

 Відомо, що приміщення (на вул. Кривоноса, 1) під музей Андрея Шептицького звільнили ще в 2015 році, але досі не передали Церкві. Варто зауважити, що у лютому 2017 року такий Музей було зареєстровано як юридичну особу. Засновники Музею — Курія Львівської архиєпархії Української греко-католицької церкви та о. д-р Севастіян (Степан Дмитрух) — директор Музею. Музей зареєстровано в будівлях первинного сакрального призначення з XIX ст. — колишнього монастиря чернечого ордену реформатів та Костелу святого Казимира (зараз Церква блаженного Климентія Шептицького), які є єдиним комплексом на вул. М. Кривоноса, 1. Сам монастир і церква мають статус пам’яток історії та перебувають під охороною ЮНЕСКО.

«Ми протестуємо через те, що міська та обласна влада університет внутрішніх справ не передають церкві будівлю монастиря. І це все тягнеться від 2007 року. Тільки завжди обіцяють. Навіть казали, щоб я шукав приміщення. І от як я маю шукати приміщення? А тим часом у Львові просто роздають приміщення. Наприклад, ми подали прохання, щоб приміщення біля університету внутрішніх справ на Кривоноса, 4 передали нам як альтернативні. Ми приходимо, а нам кажуть, що ми запізнилися, бо Львівська ОДА передала ці приміщення Шевченківському районному суду. Хоча ми прохання подавали два чи три роки тому», — неодноразово ділився з журналістами цією проблемою єромонах Севастіян Дмитрух. — «Ми писали гору листів. Нам кажуть, що розглядають, ще не можуть передати це приміщення. Раніше і наша церква належала університету внутрішніх справ. Але церкву, на щастя, таки повернули…».

Водночас священнослужитель висловив слова вдячності міській владі за проведення реставраційних робіт зі заміни даху храму бл. Климента Шептицького (колишній костел св. Казимира).

Реакція міської влади

Пресслужба Львівської міської ради повідомляє, що мерія вболіває за долю монастирського комплексу на вул. Кривоноса, 1 та лобіює передачу цих приміщень Церкві блаженного Климентія Шептицького.

«У зв’язку з цим було скеровано низку листів до Міністра внутрішніх справ України п. Арсена Авакова та до Першого віцепрем’єр-міністра п. Степана Кубіва. Зі свого боку мерія виділяє кошти для проведення реставраційно-відновлювальних робіт для відновлення святині. Львівська міська рада готова запропонувати Львівському державному університету внутрішніх справ МВС України навзамін земельні ділянки на вул. Під Голоском та в районі вул. Миколайчука, передбачених містобудівною документацією для будівництва», — йдеться в останньому листі до Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

Міністерство внутрішніх справ України надіслало відповідь, що «будівлі, приміщення та прилегла територія, що розташована за адресою: вул. Кривоноса, 1, м. Львів, становлять невід’ємну частину ліцензійних вимог провадження освітньої діяльності Львівським державним університетом внутрішніх справ». Тому пропозиції щодо передачі приміщень не підтримує.

 

Детальніше ознайомитися із відповіддю можна тут.

Яка теперішня ситуація?

У коментарі для інтернет-видання «Духовність» (станом на 24 червня) о. Севастіян Дмитрух, голова сакральної комісії Львівської архиєпархії, зазначив, що у Львівській міській раді пообіцяли донести відомості до міського голови Андрія Садового. Крім того, відбулася зустріч з першим заступником голови облдержадміністрації Ростиславом Замлинським. Він подав листа до Львівського державного університету внутрішніх справ. Вони будуть готувати дорожню карту до пошуку альтернативних приміщень для вишу.

Крім того, є готовий лист до Президента України Володимира Зеленського. Єромонах стверджує, що чимало людей є небайдужими до цієї справи, вони збирають підписи, а також готові до протестів та навіть до голодування під стінами Львівської міської ради, якщо незабаром не зміниться ситуація.

Отець Севастіян рекомендує слідкувати за інформацією щодо стану справ навколо передачі приміщень.

Отож, у чиїй власності відбудеться відкриття музею — покаже час.

А тим часом колекція цінних фактів та експонатів до музею лише поповнюється: «Для Музею Родини Шептицьких, який планується відкрити у Львові на базі парохії бл. свщмч. Климентія Шептицького завдяки старанням о. Севастіяна Дмитруха, нам вдалося знайти у фондах Національної бібліотеки ім.  Вернадського безцінні експонати: генеалогічні таблиці родини Шептицьких, зібрані і впорядковані батьком — Яном Кантієм Шептицьким, які описували у спогадах очевидці. Вважалося, що їх знищили у 1939 році більшовики. Зокрема документи простежують лінію роду Шептицьких до 1284 року — до часів Галицько-Волинського Королівства. Підтверджують також спорідненість Шептицьких з королівськими домами Італії, Іспанії, Португалії та королем Речі Посполитої Яном ІІІ Собеським. Крім того, знайшлася грамота про надання у 1871 році імператором Францом Йосифом І графського титулу Шептицьким і надання родинного герба. Незабаром презентуватимемо матеріали всім охочим із своїми коментарями”, — повідомив дослідник біографії блаженного священномученика Климентія Шептицького, доктор філософії Іван Матковський.

 Підготувала Оксана Войтко

Фото: Галина Терещук та ЛМР

Домашня Церква

Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...