«Все тече, все змінюється» – казав один з античних філософів. Час не стоїть на місці, змінюється природа, люди, технології. Змінюються й засоби комунікації. Церква у сучасному світі інформаційних технологій повинна йти в ногу з часом, щоб ширити незмінне Євангеліє через найновіші і найрізноманітніші засоби комунікації. Найактивніше і найвпевненіше в цьому напрямку крокує Римо-Католицька Церква, а з нею й Українська Греко-Католицька Церква.

Ще Святий Іван Павло ІІ у своїх щорічних посланнях з нагоди Всесвітнього дня соціальної комунікації наголошував на важливості використання усіх доступних засобів комунікації задля проповідування Євангельського послання. Його Святість багато уваги звертав на журналістів.

Постійно виступав на радіо, телебаченні, зробив Церкву відкритою для ЗМІ, за що його й називали «наймедійнішим» папою. Святий Іван Павло ІІ заохочував душпастирів обирати найкращі «мови» комунікації» в медійному просторі, які сприятимуть найефективнішому поширенню і прийняттю Євангелія.

Нинішній Папа Франциск використовує соціальні мережі (Facebook, Twitter, Instagram). А нещодавно Католицька Церква пішла ще далі й випустила відеогру в доповненій реальності під назвою Follow JC Go (повна назва Follow Jesus Christ Go).  Уже з назви можна зрозуміти, що це католицький прототип популярної у всьому світі гри Pokémon Go. Але замість того, щоб ловити монстрів у Follow JC Go пропонують шукати персонажів з Біблії, святих та блаженних.

Гру створили в межах підготовки до Всесвітніх днів молоді, які відбулися в січні цього року у Панамі. Ініціатива належить організації Foundation Ramon Pane. Це міжнародна команда католиків, яка працює з 1994 року. Вони розробляють і надають у вільний доступ матеріали для вивчення, роздумів і молитви для дорослих, молоді та дітей, підтримують євангелізаційну та місійну діяльність, зокрема у США.

Як зазначають самі розробники Follow JC Go Церква ніколи не мала такого проекту. Це католицька програма з найсучаснішою технологією. «Сьогодні спілкування і взаємодія молоді відбувається через смартфони. Ми хотіли бути присутні там, щоб запропонувати їм навчальну відеогру, релігійну та інтерактивну, з якою вони зможуть формувати євангелізаційні команди» – розповів католицькій газеті Crux Рікардо Грзона, виконавчий директор Над створенням гри з серпня 2016 року працювали 43 дизайнери, богослови, церковні історики, дослідники Біблії та IT-інженери. На розроблення витратили близько 500 тисяч доларів приватних інвестицій і пожертв.

Follow JC Go стартувала у жовтні 2018 року іспанською мовою. Згодом з’явилися ще португальською, італійською, англійською та французькою.

Гра доступна для завантаження iOS і Android, це можна зробити безкоштовно в App Store і Google Play. Зокрема сьогодні в останньому нараховують понад 100 тисяч завантажень.

В Україні, попри поширення інформаційного повідомлення про вихід Follow JC Go у багатьох і релігійних, і світських ЗМІ, гру поки не можу назвати надто популярною. Розпитувала і активних християн, і більш віддалених від церкви знайомих, лише дехто чув про гру, а про те, щоб хтось з них бавився не йдеться. Тож вирішила особисто її протестувати :)

Після завантаження потрібно зареєструватися, обрала англійську мову, бо української немає. Хоча у коментарях натрапляла на кілька прохань до розробників додати українську мову.

Суть гри, як і у її аналога Pokémon Go, полягає в тому, щоб прогулюватися містом і «ловити», але не «покемонів», а святих і таким чином формувати свою команду Євангелізації – eTeam. Зокрема, це такі три категорії: біблійні персонажі, де можна зібрати колекцію з понад 70 осіб, про яких йдеться в Біблії, починаючи від Адама і Єви, пророків, царів та завершуючи Марією й апостолами. Друга категорія під назвою «Захисники Богородиці» заохочує зібрати образи Богородиці, пов’язані з її об’явленнями у різних куточках світу.  Так у мою колекцію вже потрапили Мати Божа, об’явлена в Лас-Лахас (Колумбія), Богородиця з Лорето (Італія), Мати Божа Салетинська (Франція) та образ Матері Божої «Утішительки засмучених» Кевеларської (Німеччина). До третьої колекції розробники пропонують зібрати католицьких святих та блаженних серед них: св. Іван Боско, св. Франциск Асизький, св. Іван Павло ІІ,  св. Тереза від Дитяти Ісуса, св. Матильда та інші. Можна тут зустріти і Рамона Пена, іменем якого названа фундація, що розробила гру.

Щоб додати святого чи іншого персонажа до своєї колекції, необхідно відповісти на питання, пов’язане з тим чи іншим святим, словами, які сказала Богородиця під час об’явленнія чи пригадати, кому саме належать слова з Біблії.

Follow JC Go виконує як просвітницьку, так і духовно-виховну функцію. Гра використовує елементи доповненої реальності, події в ній мають прив’язку до об’єктів у реальному світі. Так через GPS гра визначає позицію користувача в місті і якщо поблизу є храм, то пропонує йому зайти помолитися, а якщо лікарня – то програма попросить зупинитися і помолитися за хворих, або виконати справи милосердя. Для останніх створена окрема рубрика. Так, мені, наприклад, надійшла пропозиція помолитися за ув’язнених.

Щоб вижити у грі необхідно також збирати хліб, вино та наповнювати рівень духовності. Є тут і срібні монети, завдяки яким Ви можете купити собі всі ці речі, або ж повторно відповісти на питання, щодо обраного персонажа.

Грати у Follow JC Go можна самостійно, або об’єднуватись у команду з іншими учасниками, є навіть спеціально розроблений месенджер. Також розробники пропонують зустрічатись в офлайні, щоб разом творити милосердя та проповідувати християнство.

Папа Франциск одобрив ідею такої форми євангелізації. Тож тепер Католицька Церква намагатиметься достукатися до сердець молоді й у віртуальній реальності за допомогою смартфонів та сучасних технологій.

Цікаво, що в час, коли працювала над цією статтею і шукала відповідь на запитання, як духівники УГКЦ ставляться до євангелізації через відеоігри та інші новітні засоби комунікації, владика Ігор, Архиєпископ і Митрополит Львівський видав інструкцію для душпастирювання саме про цифрові комунікації, таким чином дав і мені відповідь))). Основна думка звучить так: «Сьогодні значна частина населення планети, в тім числі й України, від малих дітей до людей старшого покоління використовує різноманітні технічні засоби і форми спілкування (особливо цифрові медіа). Церква, душпастир не може бути осторонь цього процесу. Ми можемо комунікувати через соціальні мережі, через Інтернет-сторінки, блоги, youtube-канали тощо. В цифровому просторі, ми покликані голосити Слово Боже».

Анна Грапенюк

Фото: https://impresa.prensa.com

https://grandinmedia.ca

https://religions.unian.ua

https://ukranews.com

Ролик про гру: https://www.youtube.com/watch?v=SvRc4CeY-jw

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...