У той час, коли чимало з нас опускають руки в життєвих кризах, хворобах, злиденності, є люди, які шукають підтримку одне в одних. Вони гуртуються навколо проблем і пробують їх вирішити власними зусиллями. Так постають будинки сімейних типів, спілки із захисту інвалідів, центри правової допомоги, створюються проекти та акції по всій країні. Часто ми навіть не підозрюємо про їхнє існування і не можемо належно оцінити їхньої вартості. Однак, тепер це можливо. В Україні відкрито «Обсерваторію успішних ініціатив», де зібрано успішні, діяльні та продуктивні ініціативи зі всієї країни. Обсерваторія є електронною базою даних зі всієї країни, яка покликана генерувати найкращі починання – екуменічні, філантропічні та солідарні. На перший погляд, це здавалось би неможливим на одному ресурсі зібрати безліч розмаїтих ініціатив людей та згромаджень з різних регіонів та областей, але бажання та наснага ініціаторів взяла своє. Ідея створення такого проекту належить Інституту Екуменічних Студій (ІЕС) Українського Католицького Університету, зокрема його директору Антуану Аржаковському, а втілює проект Анастасія Зайцева, яка, власне, і координує цю копітку працю.

 

 

«Щодня у різних куточках України відбуваються невидимі перемоги. Наша принципова позиція – не дати згаснути вогню благодійництва, підтримати та поширити успішні історії безкорисливої допомоги, підтримки в українському суспільстві. Цю ідею вже підтримало чимало організацій та приватних осіб», – ділиться координатор проекту Анастасія Зайцева.

За її словами, виконати поставлене завдання здавалось непосильним, адже зі світу по нитці збирати чужі добрі справи не легко, а особливо молодому соціологу, який тільки прийшов працювати в ІЕС, і відразу втілити такий проект. Та розмови з різними людьми, телефонні дзвінки, зустрічі дали результати і потроху «добрі справи» відкладали в електронний архів, щоб потім оприлюднити. Кінцева мета – щоб ця інформація не лише була опублікована, але щоб нею користувались. Так, створено електронну сторінку, де є напрямки, за якими розподіляються усі ініціативи та регіони, де можна відшукати ініціативи у будь-якій області України.

Особливістю цього ресурсу є те, що є можливість користувачеві самому зареєструвати нову ініціативу. Однак більшість ініціатив засновники Обсерваторії вносять самі. «Ми шукаємо інформацію про організацію, про якісь ініціативи, добрі справи в Інтернеті, у довідниках, а потім пропонуємо взяти участь, додавши свою ініціативу до бази. Деколи це успішно, деколи менш успішно. З наступного року ми будемо йти цілеспрямовано до кожної організації, яка висловлювала побажання, дати ініціативу», – відзначає  Анастасія.

Чудовим є те, що Обсерваторія розповідає не лише про масштабні акції, міжнародні проекти, але й про діяльність окремих людей у селах, містах, областях, у парохіях  та об’єднаннях. І є свідченням того, що зусилля однієї людини здатні допомогти багатьом. Одна з таких ініціатив, описана на сайті.

Цікавим є те, що відбір ініціатив здійснює компетентне журі, яке очолює Антуан Аржаковський згідно з критеріями світової практики, що ґрунтуються на важливості (має стосуватись

якось групи населення, якій потрібна допомога) та на інновації (має вирізнятись з-поміж інших подібних і бути справді унікальною для певної громади, регіону чи країни загалом у тій чи іншій галузі). І тільки тоді вибрані проекти можуть бути вміщені у базу даних.

«Ініціативами є не лише проекти, але можуть бути самі організації, – зазначає Анастасія Зайцева. – Наприклад,  навчально-реабілітаційний центр «Джерело» це по суті унікальна лабораторія, тому що там вони направду впроваджують багато різних методик реабілітації, навчання, виховання дітей і членів сімей тих дітей, які у них навчаються. Вони в Україні є винятковою організацією, тому їхній досвід є корисним і багатим для інших організацій».

Наразі найбільше ініціатив поповнено у соціальній сфері. Спричинено це тим, що представники соціальної сфери активніші і частіше діляться інформацією, є відкритими. За словами Анастасії, творячи Обсерваторію, команда акцентує на ті напрями, довкола яких мало зосереджували увагу. Наприклад, інклюзивна освіта в Україні, тобто освіта неповносправних осіб разом з іншими особами. Це є вузький напрям і, враховуючи, що декілька шкіл впроваджують таку систему освіти, то звісно, він є в базі даних проекту.

Усі охочі з Обсерваторії можуть дізнатись і про благодійний фонд «Доктор Клоун» www.drclown.org.ua. Під такою веселою назвою цей фонд здійснює серйозні заходи, серед яких «Терапія сміхом в дитячих лікувальних установах м. Львова». У трьох лікарнях м. Львова доктори-клоуни за червень–грудень 2009 року відвідали близько 3000 дітей. Діти, яких відвідали доктори-клоуни отримали позитивний енергетичний заряд, покращився їхній психологічний стан, зменшився стрес, вони краще адаптуються до умов лікарні. Це помітили як батьки, так і медичний персонал. У багатьох країнах світу (Польща, Нідерланди, Німеччина, Австрія, США, Канада та ін.) «терапевти сміху» вже довгий час працюють у лікарнях, у деяких з них існує посада «лікарняного клоуна». В Україні немає постійної служби «терапевтів сміху», яка б займалася проблемою незадовільного психоемоційного стану дітей у лікарні. Позитивним результатом діяльності Фонду можна зазначити й те, що з листопада 2009 р. доктори-клоуни почали працювати у м. Запоріжжі, м. Харкові та м. Дніпропетровську. Під час кожного візиту волонтерів діти отримують маленькі подарунки: клоунський носик, звірятко з надувної кульки, цукерки («пігулки доброго настрою») чи інші солодощі, соки, або ж негазовану воду для дітей з цукровим діабетом та тим, кому не можна солодощів, журнали «Ангелятко» та «Ангеляткова наука».

Важливо наголосити на тому, що «Обсерваторія успішних ініціатив» дає змогу людям дізнатись про ініціативи й у релігійній сфері. Особливо цікавими є  екуменічні ініціативи, що є прикладами практичного екуменізму. В Одесі римо-католики, православні, протестанти об’єдналися задля спільного виховання, реабілітації підлітків колонії. Вони на території  ізолятора творять екуменічні молитви, що здавалось би неймовірним! Це добровільне об’єднання людей різних конфесій заради допомоги ув’язненим має назву «Координаційна рада при Одеському слідчому ізоляторі».

Ресурс Обсерваторії є дуже доступний у користуванні. Тут чітко все описано, зібрана вичерпна інформація про громадські інституції та організації від контактів до бюджету. У кожного є нагода переглядати інформацію, фото та відео, а через презентації побачити життя представлених організацій чи людей та їхню діяльність. І не тільки побачити опис «доброї справи», але й спробувати її втілити у себе в місті чи в регіоні. Громадська ініціатива «Let’s do it Ukraine! Зробимо Київ Чистим!» є зразком тої ініціативи, яку можна наслідувати.  «Це екологічна ініціатива молодих людей, метою яких є очищення від сміття Києва та інших міст України, поширення роздільного збирання сміття та привернення суспільної уваги до проблеми засмічення. Цікаво, що кожен із обраних парків міста отримує координатора прибирання, а також після прибирання в парках розміщують оголошення «Ми прибрали це місце. Збережи тут чистоту!» – розповідає шукачка ініціатив.

Ця ініціатива об’єднала 5000 людей із мотивацією не смітити у зелених зонах і на вулиці. А брудну, але важливу справу роблять весело, а опісля проводять творчі конкурси.

«Обсерваторію успішних ініціатив» створив у червні цього року Інститут екуменічних студій УКУ і на сьогодні вже налічується більше ста ініціатив.  «Цей проект – це гарна ідея та пропозиція для громадських організацій поділитись своїми ініціативами. Наші організації не завжди готові дати про себе інформацію, є труднощі з оформленням, подачею та доброю презентацією себе. Нам теж цього бракує, але ми стараємось це робити сповна,  – відгукується заступник голови Доброчинного регіонального фонду святого Володимира Леся Крип’якевич. – Я думаю, що проект буде успішним і пошириться далі. Добре, що вийшли диски з ініціативами, створюють архів».

Засновники цього виняткового проекту не зупиняються  на досягнутому.  Адже ще чимало добрих починань чекає свого часу і визнання: меценатів, людей доброї волі, волонтерів.

Олеся Барчук

Фото: з архіву «Обсерваторії успішних ініціатив»

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...