Продовження інтерв’ю з акушером-гінекологом, водночас консультантом із природних методів планування сім’ї – інструктором із симпто-термального та крейгтонського методів – лікарем-гінекологом Зореславою Городенчук.

Для кого підходить крейгтонський метод?

– Фактично метод підходить для всіх, для одружених, неодружених – від початку дітородного періоду аж до менопаузи. У практиці метод застосовують і неодружені жінки, щоби довідатись, які саме проблеми зі здоров’ям виникають, на що біомаркери чітко вказують. Метод є корисним не тільки для досягнення чи відкладання вагітності, а й для виправляння загального здоров’я.

Часто жінки з передменструальним синдромом мають велику користь від того, що спостерігають за собою.

Де можна навчитись такому методу розпізнавання плідності та здоров’я жінки?

– В інструктора з цього методу. У Львові – це консультанти Ольга Окіс та Влада Онопрійчук, яка приїжджає допомагати з м. Рівного. В Україні також є ще два фахівці: в Києві – Ольга Андрієнко, у Вінниці – Оксана Фурман. Також я маю інструкторський та лікарський вишколи, а Галина Дацко та Вікторія Куніц опанували тільки лікарський курс напротехнології. Зокрема Вікторія Куніц багато займається репродуктивною хірургією. Ми всі навчались на курсі, що його організував Інститут вивчення репродукції людини ім. Папи Павла VI в м. Омага, тобто Інститут ім. д-ра Т. Гільджерса. Навчання було організоване по-різному. Перший інструкторський курс тривав у м. Ґолвей (Ірландія), а на другий курс інструктори залишалися в Європі, а лікарі продовжували навчання в США.

Інструктор – це психолог, консультант, колежанка, до якої можна прийти зі своїми проблемами. Часто інструктор дає лікарю унікальну інформацію, що дуже потрібна в лікуванні, а жінка може не зорієнтуватись, що про це потрібно розповісти. Але все це – на користь пацієнту.

Які переваги крейгтонського методу порівняно з іншими природними методами розпізнавання плідності?

– Головна перевага в тому, що він стандартизований. Метод основується на найінформативнішому спостереженні за циклом. З усіх синдромів плідності симптом сервікального слизу та інших виділень, які з’являються упродовж менструального циклу, є найінформативнішими, і вони найтісніше пов’язані з об’єктивними процесами, що відбуваються в організмі жінки, тобто з овуляцією.

Стандартизований означає, що дуже чітко описано алгоритм спостереження та інструкцію відповідно до мети застосування. В інших методах більш довільна форма застосування, в чому і найбільший їхній недолік. У крейгтонському методі система настільки розроблена, що дає змогу спостерігати навіть після пологів, у випадках, коли в жінки нерегулярні цикли.

Про успішність методу найефективніше говорити мовою цифр…

– Щоб оцінити ефективність певного методу, використовують певні математичні підрахунки. Визначають, скільки пар би завагітніли, якби від початку до кінця пройшли лікування. І не важливо, чи це стосується напротехнології, IVF (запліднення в пробірці), очікувальної тактики, якогось традиційного підходу. За два роки ефективність напротехнології приблизно 60 %, до речі, такі дані не залежать від добробуту країни, бо однакові в Україні, Ірландії, США. Насправді вражає статистика, що така сама ефективність і даних за методикою IVF. Це свідчить, що такий консервативний підхід, як напротехнологія розвивається на рівні зі всі іншими сучасними методиками. Водночас напротехнологія потребує набагато менших фінансових витрат та мінімального втручання в природу людини, а штучне запліднення дороге і не всім вдається.

Чи виокремлюють фахівці певні недоліки напротехнології?

– Розумію, що не всім можна допомогти, є випадки, коли досягти вагітності таки не вдається, а є ситуації, в яких не можна братися допомагати, бо це безперспективно – наприклад, у жінки відсутні або дуже скалічені маткові труби або в чоловіка взагалі немає сперматозоїдів. Тоді є складно і для пацієнтів, і для лікаря, але тут є щось таке, що людина не може переступити. Дитина є Божою ласкою, а лікар – це тільки той, хто інколи наділений тією ласкою, щоб допомогти в цьому.

Жити за таким методом, мабуть, має також моральну платформу, бо ж навчає глибшого підходу до розуміння людської статевості?

– Загалом, за опитуванням, понад 90 % пацієнтів є задоволені таким лікуванням, незалежно від того, чи лікування завершилось народженням дитини чи ні. А більшість зазначають, що упродовж лікування у пари поліпшились сімейні стосунки. Це варто враховувати, бо якщо порівнювати із заплідненням у пробірці, то процедура є настільки психологічно складною, що пацієнти потребують пізніше дуже багато праці з психологом. У природних методах співжиття є природним, люди продовжують жити в нормальній ситуації, вони цікавляться й обмінюються інформацією, на яку звертають увагу. Є чоловіки, які ведуть карти жінок. Якщо чоловік сприймає жінку у всій її фізіології, то він сприймає її сповна як особистість.

З кожним роком проблем з дітородною функцією виникає все більше. Для християнина природні методи розпізнавання плідності – це одна з небагатьох альтернатив. У напротехнології лікар і пацієнти співпрацюють як партнери, на рівних. Гідність подружжя, їхня приватність у цій методиці на найвищому місці, лікар не може їх принизити або вчинити наперекір їхньому сумлінню, намовляти до чогось. Наша програма розрахована на два роки, в окремих випадках трохи довше – за цей час ми маємо або досягти вагітності, або визнати, що нам це не вдалося. Ми не лікуємо безконечно, бо люди мають якось спланувати собі життя. Знаю жінку, яка лікувалась, але завагітніти так і не вдалося, проте програма напротехнології підготувала пару до того, щоб всиновити дитину. Це подружжя всиновило двох дітей і є дуже щасливі. Відомі також приклади, коли люди всиновлювали і вагітніли опісля. Але ці приклади відомі ще віддавна, коли і не було напротехнологій (сміється).

Наскільки поширилися природні методи розпізнавання плідності В Україні?

– У нашій країні впродовж останніх 20 років дуже добре розвивається симпто-термальний метод. За дослідженнями в Німеччині 2007 року, для відкладання зачаття ефективність симпто-термального методу 99,6 % за ідеального застосування. До мене приходять багато пацієнток із вже готовими картами, якими вони користуються упродовж багатьох років, просто щоби порадитися. Наприклад, інструктор з природного планування скеровує до лікаря, щоби з’ясувати, які саме проблеми показує карта. Не обов’язково це має бути якась нагальна ситуація, наприклад, молода пара планує вагітність через рік після одруження, а вже зараз працюють над тим, щоб усунути певні проблеми до того часу, коли вони захочуть вагітніти.

Ми маємо пацієнтів з 13 областей України. Насправді є потреба у більшій кількості інструкторів та лікарів, тому що методика дуже працевмісна. Дуже вдячна Фонду св. Володимира, зокрема п. Лесі Крип’якевич, п. Ігореві Матушенкову, які допомогли нам, коли ми починали в Україні проводити перші зустрічі з напротехнологій та й досі допомагають, а також багатьом священикам, які скеровують до нас тих, хто має таку потребу.

Розмовляла Олеся Пастущак

Світлини 1.http://askoldova-mohyla.org/uk/item,5104

2. Надала п. Зореслава Городенчук

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...