6 жовтня у конференц-залi Українського католицького університету (вул. Хуторівка, 35 а) відбулася панельна дискусія «ЗМІ як інструмент формування громадської думки». Модерував дискусію Тарас Семенюк, співзасновник і редактор розділу аналітично-інформаційного інтернет-ресурсу «Short.media». Цей захід відбувався в межах 10 Екуменічного соціального тижня. Участь в обговоренні взяли провідні журналісти. 

Отож, запитання до журналістів:яка роль ЗМІ у формуванні громадської думки?

Соня Кошкіна,журналіст, співвласник і шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег»

– У будь-якому громадянському суспільстві, а українське суспільство сьогодні точно можна так назвати, роль ЗМІ є надзвичайно важливою.

Особливо це стосується громадянського суспільство, які тільки формується, тобто перебуває у фазі становлення.

Близько півроку тому, можливо трохи раніше, ми з колегами-редакторами обговорювали зміни, які відбулися з нами після Революції Гідності. Зокрема, зайшла мова про те, що можна було б провести геніальне журналістське розслідування, викрити протиправні дії українських чиновників, їхній невідповідний спосіб життя, тобто займані посади. Але на все це чиновники б не реагували, їм це не заважало б продовжувати красти, займатися корупційними діями тощо.

Тепер люди, які перебувають при владі, дуже чутливі до публічної думки. Точно не пригадую, хто саме з журналістів, чи Сергій Рахманін, чи Олександр Мартиненко, сказав, що з одного погляду дуже неправильно, що державницькі рішення зараз приймаються залежно від того, що опубліковано у Facebook, але краще так, ніж взагалі на громадськість не звертають уваги. У суспільстві поки що немає золотої середини, але сподіваюсь, що вона з’явиться. Коли буде баланс між державницькою позицією і формуванням громадянської думки, тоді можна проводити екологію інформаційного простору.

Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України

– Українські ЗМІ за останні роки стали найвагомішим інструментом впливу на громадську думку. Зокрема, йдеться про телебачення, яке найбільш доступне до загальної аудиторії різного інтелектуального рівня, з іншого боку – це соціальні медіа, які формують думку аудиторії, яка ними користується.

Як на мене, зараз є тенденція погіршення якості цього впливу, зокрема йдеться про маніпуляцію, підтасування даних, створення ілюзії процесів, навіть брехні. Журналістика як професія і медіа як засіб зовсім не завжди керуються тими професійними вимогами, якими б мали керуватись. Звісно, що є медіа, які дотримуються свого покликання — нести об’єктивну інформацію.

На жаль, останнім часом стикаюсь з тим, що журналісти керуються не стільки вимогами перевірки інформації, поширенням достовірної інформації, як принципом сенсації, роблять шоу, щоб забезпечити рейтинг свого ЗМІ.

Тепер ще фіксую тенденцію створення штучних ЗМІ, переважно інформаційних сайтів, які не продукують свою інформацію, а крадуть уже готову інформацію з інших джерел, перекручують і подають так, як їм заманеться. Часто новина робиться з нічого з надією на те, що людина поведеться, це відкриє і прочитає.

Наступна проблема – соціальні медіа стають основними поширювачами інформації, ньюсмейкерами. Журналіст не намагається достукатися до правди, він бере інформацію зі соціальних мереж, поширює її не перевіряючи. Траплялись такі випадки маніпуляцій, що нібито батьки виступають проти викладання християнської етики в школі. І поширюють цю інформацію з посиланням на якусь там активістку з соціальних мереж. Але коли переглянути сторінку цієї блогерки, то вона взагалі не має права виступати від батьків, бо сама не є мамою. Натомість вона належить до організацій, які мають інші погляди на батьківство, сім’ю тощо. У тому ракурсі створюється ілюзія, що ця думка правильна і вона переважає. Що з тим робити? У наш час потрібно фільтрувати той шквал інформації, повністю одностороннє ставлення до процесів, які відбуваються, бо внаслідок створиться стереотип, що все зле.

 

Юліана Лавриш , кандидат наук із соціальних комунікацій, викладач кафедри нових медій факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

– ЗМІ абсолютно у всі часи були важелями для формування громадської думки. Хоча сьогодні варто ширше говорити про це явище як ЗМК (засоби масової комунікації), адже в умовах сьогоднішньої інформаційної доби ми маємо змогу не лише отримувати, передавати інформацію, а що більше – комунікувати, тобто мати у своїх соціальних групах та інститутах зворотний зв’язок і між собою, і з іншими учасниками. Вважаю, що одним із найважливіших джерел для формування громадської думки є так звані нові медії – соціальні мережі, блоги, веб-ресурси. Скажімо, часто конструктивні чи деструктивні дискусії на персональних акаунтах у Фейсбуці чи на пабліках стають матеріалом для творення газетних публікацій, телеефірів, радіоматеріалів, тобто матеріалів для традиційних медій. Поява нових медій дає змогу змінювати «порядок денний» (згідно з теорією Маршала Мак-Комбса), коли нові інформаційні смисли циркулюють з наших ґаджетів у медіа-простір.

У світі дедалі більше розвивається поняття «громадянської журналістики», коли участь в обговоренні подій чи явищ беруть участь звичайні блогери, які створюють свій продукт на відповідних платформах – Youtube, Blogspot, ЖЖ чи інших. І ось думка цих журналістів-аматорів часто є вагомішою для суспільства, ніж думки професіоналів. У сучасному світі змінилися ролі, але тим не менше медії залишаються тією інституцією, якій довіряють і до неї дослухаються.

Підготувала Наталя Ліхновська

Фото з особистого архіву коментаторів

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...