Багато з нас думають, що любити всіх не потрібно, достатньо лише любити себе та своїх родичів. Але кожного дня ми зустрічаємо багатьох людей, які так чи інакше «впливають» на наше життя. І залежить від нас та нашого серця, який це буде «вплив». У сучасному світі, де часто панує жадоба та брехня, нам важко усвідомити те, що, аби бути добрим християнином, не потрібно себе ненавидіти, але любити з обережністю. Той, хто знає як любити себе, не є егоїстом і не страждає на нарцисизм. Однак, чимало людей губляться, не  правильно розуміють сенс свого життя, не живуть у спільній любові з Ісусом, не люблять себе.

За даними МОЗ, Україна належить до країн з високим рівнем самогубств (понад 20 випадків на 100 тис). Власне, у 27 % дітей віком від 10 до 17 років з’являються суїцидальні думки.

Коли нам погано, ми прагнемо захистити себе та піднести своє «я» над іншими і довести світові, що варті кращого – чи не довести та намарно згубити своє життя. «Любити складно з різних причин: мати уявлення про те, що любити себе – це егоїзм, а Церква наголошує на тому, що егоїзм – це гріх. Ми дуже часто через таку філологічну помилку, скажімо, ототожнення «люби самого себе» з егоїзмом, переконані, що це щось погане. Таким чином ми боремося з егоїзмом. Ми впевнені, що ми повинні боротися з любов’ю до самого себе. Друга  причина чому нам складно, це – прийняти те, що ми не досконалі і любити когось ідеального є простіше, ніж недосконалого. Тому нам тяжко сприйняти себе такими, які ми є», – зазначає о. Ігор Пецюх, духівник УКУ.

За його словами, оце є нашим помилковим уявленням про вимогу Ісуса Христа, яку Він промовляє, – «візьми свій хрест і йди за Мною…». Ми кажемо, що треба себе ненавидіти і більше любити ближнього. «Але, фактично, мірилом любові до ближнього є любов до себе самого. Це означає, що любов до себе самого мусить бути критерієм любові до ближніх. Якщо я себе самого ненавиджу, то думати про те, що я буду себе ненавидіти, а любити ближнього – це не туди дорога», – додає духівник.

Тому потрібно створити позитивний образ самого себе, що має в собі раціональне і позитивне бачення. Тим не менше є штучним «Дивитися на себе по-християнськи з любов’ю, не погоджуватись зі всім, що в нас є, але з іншого боку дивитися на себе очима Божими. Любити себе – дивитися на себе очима правди, це означає – бачити свої плюси та мінуси. Ми не зможемо цього побачити, якщо не будуємо цієї любові на добрих фундаментах, як у будівлі. Наріжним каменем любові до самого себе є той факт, що Бог мене полюбив, – ділиться о. Ігор Пецюх. – Не зумію полюбити ближнього, якщо не полюблю самого себе. Ця заповідь мусить перейти через любов до себе».

Святий Августин вчить, що любов до Бога важливіша від любові до ближнього, але все-таки треба починати від любові до ближнього, бо «хто не любить брата свого, якого бачить, той не може любити Бога, якого не бачить». Тому ми маємо любити ближнього як себе самого!

Своєю чергою, пастор реформаторської церкви (Україна) Герой Хакєборд каже: «Якщо ми будемо любити своїх сусідів, людей у чергах та інших навколо нас, ми дійсно зможемо змінити своє місто, країну й світ. Особливо, якщо ми розуміємо, що «любити» – означає «допомагати, розуміти, співчувати, прощати, робити добро. Таким чином, ми станемо більше схожими на самого Бога, бо така любов іде від Нього».

Сьогодні, варто задуматись над цим, адже починаючи з розуміння того, ким для нас є ближній, ми відкриваємо просту істину – «я такий же ближній», тому «чому я  люблю себе більше за інших?!»  Адже ніхто не хоче бути пригніченим, страждати чи втрачати щось. Люди думають як би краще було для себе, для свого достатку, радості, бажань чи мрій. І це природно, однак вміти бачити себе очима повними любові і повними правди – два аргументи, що мають бути максимально поєднані.

«Якщо побачити себе лише очима правди, то це призводить до деструктивного моменту, – підсумовує о. Ігор. – Наприклад, Юда побачив себе очима правди і врезультаті повісився…. Якщо дивитись на себе лише очима любові, то побачимо себе якнайкращими і не бачитимемо поганого. Отож правда і любов не дадуть можливості впадати в розпач, а з іншого боку покажуть правильну дорогу як працювати з Божою поміччю».

Тому варто спочатку полюбити себе так, як це зробив Ісус, побачити цю Любов і відповідати з гідністю на Неї. На цьому ж фундаменті треба намагатись будувати здорові стосунки між людьми, не очікуючи на віддачу. Мати Тереза говорила, «твої добрі вчинки швидко забудуть і перекрутять, все ж – роби добрі вчинки».

Ірина Дрило, студентка Магістерської програми екуменічних наук ІЕС

Фото: Анна Кликоцька

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...