Пам’ятаю,як у дитинстві моя бабуся завжди запалювала стрітенську свічку перед молитвою. Вона також ставила свічку на підвіконня, коли розпочиналася гроза.

Уже скоро, 15 лютого, відзначають Стрітення Господнє. У цей день у церквах освячують свічки та воду. Стрітенська свічка, як і вода, зберігається в кожній родині, бо має надзвичайну здатність допомагати у найскладніші періоди життя. Ми вирішили дізнатись більше про належне  використання стрітенської свічки.

 

Яке ж насправді має значення стрітенська свічка?

Отець Андрій Кулієвич розповідає, що стрітенська свічка має особливе значення для християн. Вже з IV століття свята Церква почала святкувати празник Стрітення Господнього на згадку про подію, описану в Святому Євангелії, коли дитя Ісуса на сороковий день принесли до єрусалимського храму, щоб посвятити Господеві. За словами отця Андрія, звичай благословення свічок на празник Стрітення з’являється щойно в Х столітті, хоча святі отці і раніше згадують про відзначення цього празника зі свічками. Очевидно, що світло свічок символізує собою Ісуса Христа – «світло на просвіту поганам»… як називає його старець Симеон.

«Благословенна стрітенська свічка – це не просто предмет чи оберіг, а освячений благодаттю Святого Духа символ нетварного Христового світла. Отже, її не можна використовувати для таких цілей, як ворожба, гадання, замовляння, зливання воску, обкурювання чи інші окультні дії, якою б не була їхня ціль. Натомість вона може слугувати для запалення перед іконами, приватної молитви чи захисту від блискавки або грому», – зазначає отець Андрій Кулієвич. 

 Ось етнолог,  кандидат історичних наук Марія Баглай ділиться, що свято Стрітення запозичило символіку з дохристиянського обряду, який виконували на початку лютого, запалювали факели чи, згодом, свічки, щоб викликати весняне оновлення природи і сприяти родючості рослин.

За словами етнолога, загалом воскова свічка була неодмінним атрибутом низки сімейних та календарних практик. «У багатьох культурних традиціях віск вважався святим і жертвенним витвором, він зберігав частку вкладених у нього Деміургом (у Давній Греції – майстер, вільний ремісник, пізніше назва стану ремісників – Вікіпедія – прим. Н. Л.) чарівних властивостей», – зазначає кандидат історичних наук.

Марія Баглай зазначає, що з утвердженням християнських світоглядних цінностей віск розуміли як офіру християнському Творцеві. Освячували стрітенську свічку не лише українці, а й білоруси, поляки, чехи і словаки. У них існувала традиція святити «громниці» 2 лютого у день Громничої Матері Божої.

На Стрітення господар випалював полум’ям «громничної» свічки хрестика на сволоку в хаті та на вхідних дверях, щоб на господарстві велося.

Українці вкладали засвічену «громницю» у руки помираючому (якщо людина мучилася і не могла померти) для полегшення агонії. У селах Черкаської області донині таке практикують. Зважаючи на те, що свічка в розумінні людей виконувала оберегову функцію, відповідно дотримувалися традиції освятити її на Стрітення і мати вдома для різних потреб. 

Активна християнка Марія Жеребецька розповідає, що вдома запалює стрітенську свічку під час сильної зливи і ставить її на підвіконня. За її словами, є дуже гарна молитва до святої Марти, яку рекомендують молитись при запаленій свічці. «Світло свічки є прекрасним доповненням до молитви, особливо вечірньої», – каже Марія.

Пам’ятаймо, що запалюючи стрітенську свічку, найважливіше – це те, у КОГО або у ЩО ми віримо, використовуючи її?

 

Наталія Ліхновська 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Наталія Ліхновська
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Ніна Поліщук
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
Наталія Ліхновська
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
Наталія Ліхновська
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
Мартa Гладкa
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Марія Гаврилишин
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Олена Гриньків
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Ліда Батіг
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
Марія Голяш
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
Сніжана Зелінська
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
Наталія Ліхновська
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...