Окрім екуменічних відносин у межах Всесвітньої Ради Церков, Православна Церква проводить безпосередні двосторонні богословські діалоги із різними християнськими Церквами як на міжнародному, так і на локальному рівні.

Під час спільних богословських комісій Православна Церква проводить діалог із Англіканською Церквою (від 1976 р), старокатоликами (від 1975 р.) та деякими протестантськими Церквами (Світовою Лютеранською Федерацією (від 1981 р.), Світовим Альянсом Реформованих Церков (від 1986 р.). Більшість тих богословських діалогів лише розпочато та дещо призупинено в останній декаді ХХ ст. у зв’язку з виникненням нової екуменічної ситуації. Частину тих проблем подолано на початку ХХІ ст., особливо після останньої Генеральної Асамблеї Всесвітньої Ради Церков в Порто Алегре у 2006 році.

 

Діалог з лютеранськими Церквами

Перші контакти між Світовою Лютеранською Федерацією та Патріархатом Константинополя почалися у 1967 році і після років консультацій екуменічний Патріархат у 1977 році звернувся до Світової Лютеранської Федерації зі запрошенням створити спільну комісію. У 1981 відбулася перша зустріч. Зустрічі відбувалися щодва роки до 1998 року. Плодом їхньої роботи є 6 коротких документів на тему «Божого Об’явлення» (1985), «Святого Письма і Традиції» (1987), «Канону і натхнення Святого Письма» (1989), «Екуменічних Соборів і авторитету Церкви» (1993), «Розуміння спасіння у світлі екуменічних соборів» (1995), «Спасіння, ласка, оправдання і синергія» (1998).

Крім того, відбувається декілька діалогів між окремими Церквами, як наприклад: між Російською Православною Церквою і Лютеранською Церквою Фінляндії, Російською Православною Церквою і Радою Євангельської Церкви у Німеччині (Німецької Федеративної Республіки) та Союзом Євангельських Церков (Німецької Демократичної Республіки), Радою Євангельської Церкви у Німеччині та Патріархатом Константинополя, Радою Євангельської Церкви у Німеччині та Румунською Православною Церквою, Союзом Євангельських Церков у Німеччині (Німецької Демократичної Республіки) та Болгарською Православною Церквою, а також розмови між православними і лютеранами в США.

Православно-англіканський діалог

Контакти почалися вже у ХVІІ столітті. У 19221936 рр. деякі православні Церкви визнали важливість англіканських свячень (Константинополь, Кіпр, Румунія, Олександрія, Єрусалим).

У 1973 році сформовано Англікансько-православну доктринальну комісію, яка у 1976 році прийняла Узгоджену московську декларацію, в якій обговорені теми: пізнання Бога, Святого Письма, Традиції, авторитету соборів, Церкви як Євхаристійної спільноти, взивання Святого Духа, Filioque.

У 1984 році прийнято Узгоджену дублінську декларацію, яка віддзеркалює порозуміння Церков щодо Таїнств Церкви, віри у Святу Трійцю, молитви, святості, культу і традиції.

Діалог з Реформованими Церквами

У 1979 році впродовж зустрічі між Патріархатом Константинополя і Всесвітньою радою церков проведено вступні розмови як підготовку до реформовано-православного діалогу. Впродовж зустрічей 1981 і 1983 років після обговорення теми Святої Трійці вирішено розпочати офіційний діалог. Темою була «Доктрина Святої Трійці в Нікейсько-константинопольському Символі Віри».

У 1990 році після другої зустрічі (Мінськ) проголошено, що Церкви погодили погляди щодо Святої Трійці. Наступними темами були питання інкарнації (Цюрих, 1992), христології (Кіпр, 1994) та участі у Тілі Христовому в аспекті хрещення, миропомазання та апостольського виміру Церкви (Пітсбург, США).

Домашня Церква

dalibor
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
dalibor
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
dalibor
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
dalibor
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...